top of page

Tíz parancsolat

A világ, napjainkra gyökeresen megváltozott, mondani sem kell rengeteg vallás helyeződött előtérbe és majdnem ennyi került a süllyesztőbe. Világunk legismertebb vallása a kereszténység, számtalan szabállyal, alapelvvel, ezek közül is a legismertebb a Tízparancsolat. De vajon valóban parancsolat? Vagy inkább egy útmutató a kiegyensúlyozott, helyes és jobb élet felé? Ha jobban megnézzük számos része tanácsot ad, nem parancsot.

2. Ne csinálj magadnak faragott képet (bálványt) és ne imádd!
Ne próbálj meg másra hasonlítani, és ne rajongj senki iránt, mert akármennyire is két egyforma ember aligha létezik. Mindenkinek meg van a saját egyénisége, stílusa, természete. Kívülről talán egyformák vagyunk, belülről viszont mindünk különbözik.  Az érzéseink, hibáink, cselekedeteink, elképzeléseink, vágyaink, a belsőnk teljesen más, mint a többi emberé. Ezeket kell követnünk, nem másokét, hisz csak ekkor találjuk meg igazán önmagunkat. Ne akarj megfelelni senkinek, csak is kizárólag magadnak, mert nem a másik ember fog téged irányítani, ha nem te magadat. Ne örülj annak, ha az emberek rád akarnak hasonlítani, ha téged tekintenek a példaképüknek, ugyanis nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez így helyes, hanem azt, hogy elfojtják az egyéniségüket. Persze vannak kivételek, ahol az menti meg őket ha van kit bálványozzanak, de ha van más választásod, akkor válaszd a nehezebb utat. Vannak dolgok, amikben szeretnénk másokhoz hasonlóan cselekedni, de vannak olyanok, amiknek a megoldását csak magunkban kereshetjük. 

3. Isten nevét hiába ne mondd!
Mi haszon származik abból, ha káromkodunk, becstelen megjegyzéseket használunk? A szavak melyeknek nem érzékeljük a súlyát, hatalmas sebeket tudnak ejteni, akarva akaratlanul olyan embereken, akik egyáltalán nem szolgáltak rá.  A meggondolatlanság és a használatuk után kínzó bűntudat a legrosszabb, mert csak később jövünk rá, hogy mekkora hibát követtünk el.  Hisz nekünk se esik jól ha, rosszindulatú szavak tömkelegébe ütközünk.  Vajon komolyan gondolták? Vajon tényleg ilyen lennék? Hangzanak el a kérdések sorra a fejedben, és próbálsz válaszokat keresni, de nincs mindenre válasz. Attól, hogy tesznek rád egy megjegyzést, még koránt sem biztos, hogy hajlasz is afelé.  A düh, szomorúság, stressz, ezek mind olyan tényezők, melyek sajnos befolyásolják a gondolatainkat, elbódítják az elménket, megfosztanak a tiszta gondolkodástól. Ezek által fogsz olyat cselekedni amit – tiszta fejjel – biztosan nem tettél volna meg.  

 

5. Tiszteld apádat és anyádat!
A szüleink azok, akik mindenben segítenek és támogatnak, szeretnek és megvédenek mindentől. Sokszor szigorúak velünk, de az csak azért van, mert féltenek, hogy olyan dolgot teszünk, amit később megbánunk és nagy nyomot hagy majd bennünk.  Óvnak minden veszélytől és próbálnak a helyes irányba terelni minket, átvészelni a nehéz helyzeteket, a lelki traumákat, a pofonokat, amiket az élettől kapunk és felszednek minket a padlóról, még ha úgy is érezzük, hogy mostantól már nincs remény. Vannak persze olyan szülők, akik hanyagolják csemetéjüket, úgy vélekednek, hogy nem érdemes foglalkozni velük, és bedobják őket a mély vízbe.  A gyerekük ezután rossz társaságba keveredik, vagy ha épp szerencséje van jóba, de bárhogy is legyen, mindig ott lesz az az űr a mellkasában, amit a szüleinek kellett volna betölteni.  Még ha sok év elteltével már saját családja van is.  

7. Ne törj házasságot!  (ne paráználkodj)

Ha netán úgy érzed, hogy életed eddigi szerelméből kiábrándultál és egy másik ember rabolta el a szívedet, akkor se cselekedj előre. Beszéld meg vele a dolgot, még ha nem is lesz túl kellemes, vagy ha fenn áll a veszélye, hogy nem fogtok barátokként elválni. De tedd meg, hiába lesz nehéz, hiába lesz fájdalmas, te csak légy erős. Lényegtelen, hogy mennyi idő telt el ameddig együtt voltatok, lényegtelen a rengeteg közös emlék, a pillanatok, a hullámvölgyek, a kapcsolat, amelyhez csak ketten kellettetek. Egy idő után csak egy szép emlék lesz, az életed egy szép és csodás szakasza, amit magad mögött hagysz és újrakezded egy másik személlyel. A búcsú mindig fájdalmas lesz, de minél hamarabb kimondod, annál több időt adsz a párodnak, hogy kiheverje, és újra talpra álljon. Ugyanakkor adj időt magadnak, ne hamarkodd el a dolgot, gondold át jó alaposan. „Biztos, hogy akarom? Újra akarom kezdeni egy másik emberrel, és sutba dobni az életem ezen szakaszát, amit egy csodálatos társsal tölthettem?” Légy eltökélt, határozott és mindenek előtt, ne cselekedj úgy, ahogy azt mások követelik meg.
 

9. Ne tégy hamis tanúbizonyságot! (ne hazudj)

Talán ez és az utolsó parancsolat az, amit az emberiség képtelen betartani. Ne hazudjunk? Hiszen ebből áll az életünk, hazugságokból, legyen az jó szándékú vagy éppen rossz.  Sokszor jót akarunk vele, megóvni másokat a fájdalomtól, vagy meglepetés céljából választjuk a hazugságok cifra kavalkádját, viszont számtalan olyan alkalom van, amikor a hazugságainkkal hátsó szándékunk van, hogy ártsunk a másiknak akár megérdemli, akár nem. Tényleg jó döntés? Hazudozni a végsőkig utána pedig pedálozni, hogy egy újabb hazugsággal hazudjuk ki magunkat a szorult helyzetből. Mikor épp szorul a hurok a nyakunk körül és a lebukás vékony pengéjének élén táncolunk.  Ugyan annyit ártasz magadnak a hazugságokkal, mint amennyit szándékozol, hogy ártson másoknak.  Aki megérdemli a büntetést az előbb vagy utóbb meg is kapja, ne te próbálj cselekedni, mert könnyen bajod lehet belőle. 

10. Ne kívánd azt, ami felebarátodé.
A második parancsolat, amit szinte lehetetlen betartani. Mert ki ne kívánná a másik autóját, házát, munkáját, életét? Ki ne akarnak gazdag, fényűző életet élni, nem törődöm lenni, szórni a pénzt és abban a tudatban lenni, hogy van miből és van mit a tejbe aprítani. De jusson mindig eszedbe, hogy a dús gazdag emberek, akik pénzért bármit képesek megvenni;  ők is a nulláról indultak. Ők is egy nehéz, göröngyös ösvényen haladtak keresztül, és megmászták a legmagasabb hegyeket azért, hogy eljussanak oda, ahol most tartanak. Csak sajnos, ezen emberek nagy része beleesett abba a süllyesztőbe ahonnan, nagyon nagy áron lehet csak kimászni. A csúcsra vezető úton, sok mindent el lehet hagyni, például önmagunkat. Beleőrülünk abba, hogy mennyi mindent elértünk és ezt nem akarjuk megosztani a világgal.  Zsugoriak leszünk, kapzsik, felhúzunk magunk köré egy bizonyos falat és a falon kívül hagyjuk az igazi énünket, egyre többet és többet akarunk, majd azon kapjuk magunkat, hogy elfelejtettünk élni. Valóban kívánatos az ilyen élet? Meg van mindened s közben rájössz, hogy még sincs semmid. Az egyszerű emberek többsége az ilyen élet után sóvárog, viszont a tehetősebbek lehet, hogy a régi átlagos énüket akarják visszakapni.  Ahol nem fontos az, hogy ki vagy és honnan jöttél, hanem ahol csak te vagy a fontos a körülötted levő embereknek. 

Ha ezeket a parancsolatokat betartanánk, sokkal, de sokkal könnyebb lenne az életünk. Így is belefutnánk az akadályokba, viszont könnyebben vennénk őket, a helyes úton járva megtalálhatjuk önmagunkat; a saját énünket. Nem kéne azon gondolkozni, mi lesz holnap, hanem csak a mának élni. Szembenézni a nehézségekkel és teljes erőnkkel neki esni és leverni azokat, hogy egy jobb napnak nézzünk elébe. Egy szebb jövőnek.

Göndör Enikő

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page