top of page

TASZ

Nemrégiben kereste fel a magazint Verdes Tamás, a Társaság a Szabadságjogokért (továbbiakban TASZ) Fogyatékosügyi programvezetője. Levelében tájékoztatott a TASZ egy akkor indult kezdeményezéséről, ami egy fiktív, de nagyon is valós esetekből táplálkozó személy életébe nyújt bepillantást. A történetének nyomon követésére létrehozott oldal itt megtekinthető. A TASZ egy olyan jogvédő és jogfejlesztő civil szervezet, amely az alapvető emberi jogokról való szabad tudomásulvételt segíti elő bárki számára. Tevékenységei közt szerepel többek között az ingyenes jogi tanácsadás jogaikban sértett fogyatékos és mentális problémákkal érintett személyek számára, s itt jön képbe a fiktív személy, Bálint.

 

Sokan nem kerülnek kapcsolatba mentális problémákkal küzdő vagy szellemi és testi fogyatékossággal élő személyekkel. Meg merem kockáztatni, van, aki egyáltalán nem is foglalkozik a témával, mivel semmilyen szálak nem fűzik hozzájuk, így félve az ismeretlentől rossz szándék nélkül, de akaratlanul is kirekesztik őket. A betegségtől szenvedő egyének ezáltal még a társadalom perifériájára is kerülnek amellett, hogy mentális problémáikra hivatkozva gyakran megsértik szabad döntéshozatali jogukat. Néhány esetben valóban elkélhet az ésszerű tanács egy hozzátartozó vagy a kirendelt gondnok részéről, ám sokszor hátráltató tényező lehet fejlődésük szempontjából, ha egyszerűen fogalmazva gyerekként kezelik, és a fejük fölött határoznak őket megkerülve, holott őket érinti a leginkább a döntés jellege.

Bálint sorait olvasva csak megbizonyosodtam arról, hogy milyen nehéz lehet a hozzátartozók számára, ha a család egyik tagja fogyatékkal élő vagy mentális problémával küzd. Mivel édesanyám mozgáskorlátozottakkal és autistákkal foglalkozik, kisebb betekintést nyerhettem abba, milyen is velük kapcsolatba kerülni. Kezdetben természetesen bennem is ott volt a félsz, a már említett ismeretlentől való félelem, de egy idő után beláttam, hogy így nem lehet hozzájuk viszonyulni - amint kicsit jobban megismertem őket, olyan tulajdonságokat fedezhettem fel bennük, amik a „normális” emberekben sokszor csak töredékként vannak jelen. Itt értem a határtalan szeretetet, őszinteséget, s az adottságaikhoz mért önkifejezés nagyszerűségét. Borzasztó nehéz a családok számára, viszont (jobb esetben) megtanulják, hogyan kell helyesen kezelni őket, így az el nem fogadásból eredő problémák nagy része megoldottá válik. A családi kör viszont csak egy része a pszichiátriai diagnózissal (és a fogyatékkal) élők nehézségeinek, erre kínál megoldásokat a TASZ.

A szervezet szerint legalább hat eleme lenne egy olyan mentális egészségre vonatkozó szakpolitikának, amely valóban hathatós segítséget nyújtana. Először a megelőzésre kell koncentrálni, ennek keretében fontos, hogy az emberek minél többet tanuljanak a mentális egészség megőrzésének fontosságáról és lehetőségeiről. Ennek helye van már az iskolában, de felnőtt korban is fontos. Másodszor, az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben is kiemelt védelmet kell biztosítani a mentális problémával élő személyek önrendelkezési joga tiszteletben tartásának. Felépülni és gyógyulni csak akkor lehet, ha az embert nem kényszerítik gyerek-szerepbe, és nem vonják meg döntési szabadságát.  Harmadszor, a mentális egészségre vonatkozó szakpolitikát és szolgáltatás-rendszert véleményük szerint egy felépülés-centrikus szemléletre kell alapozni, amely a pszichoszociális fogyatékosságot nem sorcsapásnak, hanem menedzselhető életkihívásnak látja, és amely az ember belső erőforrásaira támaszkodik. Negyedszer, biztosítani kell az ellátáshoz való hozzáférés folyamatosságát. Ezalatt azt értik, hogy a szükségben lévő személyek számára biztosítani kell azt, hogy saját közösségükben, saját lakóhelyükön személyes szükségleteik szerint férjenek hozzá támogatáshoz: pszichológus vagy pszichiáter szakember segítségéhez, vagy bármilyen más humán szolgáltatáshoz, amelyre szükségük van. A jelenlegi intézetcentrikus ellátás helyett közösségi alapú ellátásra van szükség. Nem a fogyatékos személyeket kell a szolgáltatásokhoz vinni, hanem a szolgáltatásokat kell eljuttatni az érintettekhez. Ötödször, növelni kell a nem gyógyszeres terápiákhoz való hozzáférés esélyét. Ezek ma sajnálatosan a felső középosztály és a felső rétegek kiváltását képezik. Hatodszor, tapasztalataik szerint szükség lenne olyan menedékhelyekre, ahol a szükségben lévő emberek biztonságra és védettségre találhatnak, és ahol egy terápiás közösségben kezdhetnek el felépülni. Természetesen e helyekhez való kapcsolódás csak önkéntes alapon képzelhető el.

 

Úgy gondolom, a TASZ által indított kezdeményezés Bálint személyében meglepően hiteles képet ad, milyen a pszichiátriai diagnózissal élők gondolatvilága, mindennapjai. A vele történő eseményeket az ő szemszögéből is megismerve talán megjelenik a megértés: hiába mások, attól ugyanolyan emberek, akiknek érzései és gondolatai cseppet sem különböznek az átlagtól, csupán másik perspektívából nyernek értelmet – mint ahogyan egyébként ránk, „normálisokra” is igaz, hiszen ahányan vagyunk, annyi féle megközelítése létezik a dolgoknak, és valljuk be, vannak egészen abnormális képzeteink is.

Puzsik Csenge

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page