top of page

Sors és végzet... Létezel?

Hallottam már rólad.. azt mondták, hogy Te csak létezel és megjelensz az emberek életében, de mi is vagy valójában? Súlyos neveket tudnak rád húzni, szinte bármelyik szinonímádat használjuk valami nehéz és komoly dolog jut eszünkbe a betűk láncainak hallatán. De talán nem is vagy olyan minden lében kanál, hogy itt is ott is, mindenhol belepofátlankodj az életünkbe... Talán nem is vagy valódi! Sőt, mi több..

Rámszakadt a szabadság, nyertem egy hetet a lazítás céljára, s az idő agyonütésének céljából filmmaratonokat rendeztem. Hihetetlen jókat szórakoztam, meghatódtam és izgultam mi is lesz a vége a sztorinak. Nos az egyik ilyen film ragadta meg a fantáziámat - na jó, több is - és jó kis témának bizonyul, s úgy gondolom sokunknak problémát okozhat. Azt hiszem ismerősek Neked is azok a mondatok, hogy "Ezt az Isten is így akarta!" vagy "Na ez ha már a fene fenét eszik se lesz másképp!" Ilyenkor jönnek elő a sors, végzet netán karma szavak amelyek igencsak a végzetesség érzését keltik és kizárják a változást annak minden lehetőségével együtt. Nos igen a másik gyakori szó a változás.

A sors és a változás két olyan fogalom amely lehet ellentétes de akár azonos is valamilyen szinten. Nem is jó szó az 'azonos', talán az érthetőbb, mint egyik a másiknak szerves része. Legyen ez csak egy feltételezés miszerint a sors az valóban jelen van a mindennapi életünkben. Tegyük fel, hogy ez a fogalom mint valódi dolog létezik még ha nem is tapintható. A sors beteljesülése akár a változással is lehet egyenlő, mondanánk. Hisz lehetséges, hogy az eddigi élet teljesen megmásul miután úgy érezzük révbe értünk, innen már egyenes az út a boldogságig de szöges ellentétben áll az addigi éveinkkel. Ki tudja? Nem szeretnék konkretizált verziókat felsorolni mert ez is mint minden egyéni. (Te jó ég milyen sokat szerepelt ez már!) Mielőtt még belemerülnék ebbe a mélyen szántó spekulálásba - kezd elhatalmasodni rajtam a fikciók gyártásának kísértő ereje - nézzük meg, hogy mikkel kapcsolatban lehet felhozni a végzet, sors szavakat. A "Mi lett volna ha..." és a "Ha visszamehetnék az időben akkor..." kezdetű és minden értelmet nélkülöző mondatokat és eszmefuttatásokat azonnal felejtsük el, feltalálták már az idő gépet? Nem! És ha fel is találták volna egy-egy döntésünknek vagy helyzetnek a megváltoztatása olyan változásokat idézne elő a jelenben, hogy az lehet nem is tetszene, ebbe azért gondoljunk bele.

Eszúrt lehetőségek, egyszerű párbeszédek amelyek talán jobban is kijöhettek.. volna ha: és következnek a kifogások. Miért kell túl lihegni az ilyeneket? Talán idegesít a tudat, hogy akár másképp is alakulhatott volna? Jobb lenne az életed? Hogy a jövőben minden jobb lett volna ha? Igen, sok féle képpen alakulhat, más lenne minden vagy ha nem is minden de talán egy kicsit jobb lenne. Lenne, volna, talán... Csupa feltételes mód és nem csak nyelvtani szempontból. Kell ez neked? Vajon kell-e még az, hogy a jelenlegi helyzeten akár jó akár nem ronts azzal a csúnya, rossz, gonosz kis ördöggel ami a feltételezés, a hiú remény arra, hogy bármi is máshogy alakulhatott volna és talán már most boldog lennél vagy legalább nyugodt? Honnan tudod, hogy az események sorozata milyen végkifejletét produkálja a veled történő dolgoknak és mi alapon kötik sokan boldogságuk feltételét ahhoz, hogy a múltban mit tehettek volna jobban? Gyakorlati szempontból semmi, elméleti síkon persze lehet ezen agyalni és futtatni a gondolataidat. Azzal nincs semmi gond ha valaki netán viccből kiindul ilyen-olyan helyzetből és a végére teljesen máshol lyukad ki. Szórakozni kell, legalább fejlődik a képzelőerő és a kreativitás de ezt sosem jó komolyan gondolni. Most képzeld el, elszúrtál valamit. Felidézed a helyet, az időpontot, a személyt, a környezetet, képzeletben megváltoztatod az eseményeket és a szavakat. Ezután jön a képzelgés hogyan is alakult a gondolati verzióban minden. Már teljesen beleélted magad, hogy minden egyenesen halad aztán belédmar a tudat, hogy ennek már annyi, megtörtént, elmúlt és a valóság kegyetlenebb tud lenni bárminél.

Minden mindig mindenkor változik, ami ebben a pillanatban még biztos az lehet hogy húsz perc múlva már meginog és csak két nap múlva áll helyre vagy soha. Azt mondják minden rendben aztán másnap kapod a hírt, hogy balesetet szenvedett egy ismerősöd vagy sírva mennek oda hozzád mert otthagyták őket. Senki sem tudhatja pontosan mi fog bekövetkezni, ezért is esnek sokan olyan nagyot. Hogy miért? Mert kész tervük van a jövőjükre nézve - legyen komoly vagy csak vágyakozás - vagy az elkövetkezendő egy hétre, nem számít. A véletlenek, amelyek talán okkal beleszólnak az életünkbe felforgathatnak minden addigi biztos pontot és így, mint végzete szó szerint az embernek szerintem nem igen behatárolható, talán nincs is. És itt jön a heti tanács Kedves Olvasó: tűzz ki magad elé egy célt, ha még nem találtad meg hát keresd tovább, légy nyitott és legyen mindig egy B terved, ne ess olyan hibába amit elkerülhetsz!

Puzsik Csenge

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page