top of page

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.


Pszichológia a gyógyításban
Szerkesztők: Csabai Márta, Pintér Judit Nóra
A könyvbemutatóról hazatérve izgatottan kezdtem neki az olvasásnak. Már akkor tudtam, hogy a személyes tapasztalataimból adódóan bármit is rejtsenek a sorok; fejezetek, én végig a betegágyból szemlélem majd mindazt, amit a későbbiekben az orvostanhallgatóknak és más szakembereknek adnak át. Ki szeretném emelni, hogy mivel a könyvnek több társszerzője van, számomra kissé nehézkes volt egyik fejezetről a másikba mindig új-új stílusú, szintű, hangvételű szövegekhez viszonyulni, mivel az írók más-más feladatkörökkel és szakmai munkákkal foglalkoznak. Az figyelemre méltó, hogy egy nehezebb, komolyabb fejezetet mindig könnyedebb, értelmezhetőbb követett.
Fontosnak tartom beleszőni, hogy a könyvbemutatón elhangzottak alapján forgattam és szinte tanulmányoztam betűről-betűre ezt a szakmai könyvet. Örömmel láttam és éltem bele magamat olyan újszerű kísérleti leírásokba, amiket - mint fekvő beteg - szívesen vállalnék. Nagyon tetszett, ahogyan az írók bátran, szinte vakmerően, de mégis határokat betartva kritizálták mind a mai orvosokat és - talán írhatom - az egészségügyi rendszert is. Sajnálattal vettem azt is tudomásul, hogy hiába a kevés szakmai tudásom, nem
minden rész mondanivalója jut el hozzám egészen, így hétköznapi, pszichológiát sohasem tanult embernek nem feltétlen merném ajánlani, bár remekül mutatja be más országokban milyen jelenleg a helyzet egy-egy területen. Ami egy átlagembert szerintem bármikor a könyv elé ülteti - és többet el sem engedi -, az esettanulmányok és néhány szerző olyan közvetlen hozzáállása olvasójához, amikor is nem csak saját oktatási módszereit, de néhány személyes tapasztalatát is megosztja! Nekem ez volt talán az egyik kedvencem a könyvben, amihez vissza-vissza is tértem, mert mint beteg jól eső érzés volt olvasni miképp válik hivatássá egy ilyen fontos szakma, valamint hogyan törekednek arra, hogy a későbbiekben jobbá tegyék az ágyban fekvők, szenvedéstől és magatehetetlenségtől rettegő embertársaik életét. Nagyon tetszik az, ahogyan a leendő orvosok beteg iránti empátiáját és őszinte odafigyelését próbálják fejleszteni. Ezek a dolgok ugyan nem megtaníthatóak, mégis egy olyan emberben, aki hasonló közegben szeretne dolgozni már fellelhetőek, és sok munkával fejleszthetők. Természetesen ez egy kényes kérdés – ahogyan az le is van írva a könyvben -, mert felmerülhet a probléma, hogy ezáltal, maga a személyisége elveszik, megkopik, sérül és a segítő személy maga is segítségre szorul.

Külön szeretném még kiemelni a könyv legvégén található részt, ami bár nem azt írta le, amire elsősorban gondoltam, mégis olyan módszerekkel ismertetett meg, amiről ritkán hallani szociális szférákban. Egészség megelőzésről, egészséges életre nevelésről, életmódváltásról és ezekhez segítségnyújtásról mindenki hallott már, de ilyen mélyen kielemezve a média hatását és szíveket újra megdobbantó sorozatok valódi céljának megismerését számomra külön élvezet volt olvasni. Úgy gondolom, ha valaki kicsit is ért a pszichológiához és orvostudományokhoz, - ha nem is az egész könyv, de legalább a fejezetek nagy részét érteni és élvezni fogja. Egy hétköznapi ember, aki ezekkel szeretne foglalkozni, de még nincs meg a megfelelő tudása semmiképp se ezzel a könyvvel kezdje!
bottom of page