top of page

Orvos vs. Patika

Megtörtént eset

Voltunk már betegek. Azt hiszem, bátran kijelenthetem, hogy mindenki élt már át kisebb-nagyobb nyavalyákat, náthától kezdve némileg komolyabb problémákon át az egészen súlyos szenvedésekig. Leggyakoribb szokás ilyen esetben az, hogy felkeressük a bajunkban leginkább jártas szakembert, hogy adjon nevet a betegségünknek (vélhetőleg senki nem szeretné, ha róla neveznének el egyet), illetve írjon fel nekünk mindenféle csodaszert, amelyektől viszonylag rövid idő alatt talán kicsit jobban lehetünk. Ezek után gyakorta következik a lépés, miszerint a kapott receptet továbbítjuk egy utunkba eső patikának, amelynek dolgozója így kiadhatja nekünk a felírt orvosságot. A sikeres eljárás után hazamehetünk, az előre egyeztetett időpontokban a szervezetünkbe juttathatjuk a kellő dózist, és türelemmel várhatjuk állapotunk jobbra fordultát. Lesarkítva ennyi az egész. No, nem mindig.

Előfordul, hogy kicsit bonyolultabb helyzetbe csöppenünk, és érvénybe lép a „Szegény embert még az ág is húzza” közmondás valóságalapja. Jelen esetben egy olyasvalakivel példázódom, akinél a közelmúltban egy ritka, gyógyíthatatlan betegséget fedeztek fel az orvosok: Cluster. Ez a legpofátlanabb és leghevesebb fejfájás típus. Rohamokban, leginkább éjszaka, az elalvás utáni órában, egyik pillanatról a másikra jelentkezik, hasító fájdalom kíséretében. A Cluster-ben szenvedő alany az első pár hónap mindennapos küzdelme után hosszú ideig tünetmentessé válhat, majd az egész kezdődik előlröl. Amikor alanyunk számára világossá vált, mi is okozta ezeket a rohamokat, a neurológián íratott fel magának olyan orvosságot, amely –bár meggyógyítani sajnos nem tudja - leredukálhatja mindennapos gyötrelmeit. Az orvos fel is írta az adagolást: „Szükség esetén 1.” Logikus, hiszen ebben a betegségben az a gyönyörű, hogy nem lehet előre kiszámítani, mikor érkezik a következő roham, így meghatározni sem lehet, hogy mikor is lesz szükség a gyógyszerre. Alanyunk tehát elbandukolt egy patikába, ahogy az lenni szokott. Ott közölték vele, hogy hibás vényt hozott, és a „Szükség esetén 1.” szöveggel ők nem adhatnak ki gyógyszert. Értetlenül állva az események előtt páciensünk felhívta a neurológiát, hogy ilyenkor mégis mi a teendő. Az orvos közölte vele, hogy ki kellene adniuk így is, de ha nem teszik, menjen vissza és átírják. Alanyunk közölte, hogy aznap ő már sajnos nem ér rá, de a következő hét elején lehetséges lenne e? Válasz: „Hát ez egy kicsit furcsa, próbálja meg egy másik gyógyszertárban, mert ki kell, hogy adják.”

Nem arról van szó, hogy minden apróságon feltétlenül fortyognunk kell, ám vannak bizonyos pontok, amelyek felett nem egyszerű az elsiklás. Hogyan is teremtsünk igazságot? Patikában leteremtenek, mert hibás vényt hozunk. Orvos leteremt, hogy próbálkozzunk máshol. Azt persze nem tudjuk, kinek nincs igaza. Azt viszont tudjuk, hogy a betegen csattant mindkét fél értetlensége, holott ő pusztán a közvetítő volt. Természetesen nem elvárható a világtól, hogy mindent a fenekünk alá tegyen, hiszen úgy korrekt, ha mi megyünk a dolgok után. Az viszont már nem várható el, hogy szó nélkül tűrjünk minden olyan ránk hárított felelősséget, amely valójában nem is a miénk kellene, hogy legyen. (Nem beszélve arról, hogy így is elég a bajunk a betegséggel.) Nyilván az is érthető, hogy az orvos is, a gyógyszerész is csak ember, ha ráruházhat valamit a betegre, akkor meg is teszi. Pedig sok körtől megszabadulhattak volna a fent említett szituációban is, ha ők értekeznek és tisztázzák a félreértéseket. Akkor talán alanyunk is időben hozzájutott volna gyógyszeréhez, és nem súlyosbodott volna állapota, a kihagyás következményeképpen. Pusztán azért, mert a bürokrácia egyenrangú az emberi élet értékével.

 

Vajon a folyamatosan változó közegészségügyi szabályzatok okozzák ezt a problémát, vagy az orvosokat nem készítik fel ezekre az újításokra? Az orvosok ugyan nem jogászok, ám ha a gyógyszerészek sem, akkor ők miért vannak tisztában mindezekkel? Hol a rendszerben a hiba?

 

 

Kovács Katalin

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page