
A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.



Puzsik Csenge
Keresztek a világban
Hány és hány féle jelkép, szimbólum létezhet vajon a Földön? Mondanom sem kell, hogy rengeteg, s’ minden egyes olyan más-más mondanivalót, üzenetet hordoz magában. Úgy érzem ez velős, minden bizonnyal hely és időigényes téma, így előreláthatólag szerepelni fognak még a régmúlt idők elfeledett szimbólumai, most azonban hagy kerítsek sort néhány közismertebb, mégis talán érdeklődés – vagy inkább tudásvágy - hiányában inkább elhanyagolt keresztről.
Már maga a kereszt szó is ellentétes jelentéssel küszködik. Hivatalos formában és elfogadottan a latin crucifix, cruciare igétől származtatják e szavunk melynek jelentése: kínozni. Tegyük hozzá, hogy az őskeresztény idők emberei – és még későbbi időkben is - gyakran kínzó és kivégző eszközként használták a fából összeácsolt kereszteket, így nem csoda, ha ez az állítás van érvényben. Azonban egy másik teória szerint (laikus lévén nem kívánok dönteni, melyiket vegye alapul az Olvasó) hun-magyar nyelvünk egyik ősi szavából ered és innen kúszott át a szó az idők folyamán a latin nyelvezetbe. A kereszt szó szótagjait megvizsgálva jelentése (ker-ezt) ’ezt a kört’ – a szegediek néhol még mindig körösztnek mondják.

Túllépve a kis ismertető jellegű nyelvészeti szempontból való boncolgatáson, térjünk át a konkrét keresztek/körösztök bemutatásához. Csak hogy a legismertebbel kezdjük, ki ne látta volna már a kereszténység jól ismert latin keresztjét, amelyen Krisztus halt meg értünk, máig képviselve az egyházat? Jézus keresztre feszítését szimbolizálja, de jelenthet még mást is ezen kívül? A mozgó időforrást, a föld felé irányuló isteni erőket? Talán kevesen tudják, de Péter keresztje, aki nem volt hajlandó úgy meghalni, ahogyan Krisztus - megfordíttatta a saját keresztjét - így e fejjel lefelé lévő helyzet nem csak az ő akaratát jelentette, hanem ezen kívül mást is, csak úgy, mint a Megváltó halálának módja. Jézus keresztje minden bizonnyal (ha nem csak a kor barbárságát nézzük) az isteni erő földi konfliktusba való belehalását jelentette, az erőét, amely Péter keresztjével juthatott az égbe. Ide keveredett azonban a sátánisták csoportja is, akik eme fordított latin keresztet választották jelképükként, kicsúfolva ezzel az egyházat, ez viszont csupán légből kapott fantázia, a tudatlanok gondolják és hiszik ezt. Aki utánanéz, meglátja, hogy a fordított pentagram (kecskefejjel kombinálva) sátánista jelkép.
Következzék egy másik, sokak által megvetett jelkép, amelyet igencsak átkoztak 1939-től 1945-ig – tán még ma is -, legfőképpen a zsidó származásúak. Ez volt a 45 fokkal elfordított szvasztika, közismertebb nevén a nemzetszocializmus védjegye, a horogkereszt. Túl sokan társítják a nácizmushoz a szvasztikát, ami eredetileg semmilyen kegyetlenséget nem fémjelzett, inkább az ellenkezőjét. Számos keleti kultúrában fellelhető, mi több, az egész világon a legősibb jelképek közé sorolható. Jelentése jószerencse, nem pedig őrültségből elkövetett mészárlás. Keleten a Napistent, Brahmát (a Teremtőistent) vagy Buddhát szimbolizálta, sőt még a magyar népművészetben tekerőlevélként is előfordult. Nehéz elvonatkoztatni a szvasztika II. világháború miatti jelentésmódosulásától, de úgy vélem jobb tudni, eredetileg mi is igazán a horogkereszt.
Annyi biztos, kelta kereszt, ankh kereszt, latin kereszt, mindnek meg van a maga üzenete, amelyet képvisel a külvilág felé, nekünk, mi pedig vagy észrevesszük őket, vagy elsétálunk mellettük. Mára már nem úgy figyelünk a dolgokra, jelekre, mint azt régebben tették babonás őseink, akik mindennek jelentést tulajdonítottak, pedig lehet, hogy néha jobban tennénk.