top of page

Holtpont után átbillenni

Azt hiszem mindenki tudja milyenek a mélypontok, ezért nem is magyarázom meg mit jelent a szó. Kinek kevesebb, kinek több tapasztalata van és az ezzel való megbirkózás is igen eltérő módokon valósulhat meg. Aki magától túl jut rajtuk annak minden tiszteletem, sajnos én speciel nem ebbe a kategóriába tartozok, engem inkább rugdosni kell vagy egy ideig hagyni had szerencsétlenkedjek egy darabig és bár nagyon pocsék időszakok ezek azért megtanulom, hogy hogyan felejtsem el és tegyem túl magam dolgokon és hogy minden segítséget értékelni kell. Persze az sem mindegy hogyan akar valaki segíteni a másiknak, de erről már készült cikk.

Kis bevezetésként:

A depresszió tudományosan megfogalmazva egy psztichiátriai megbetegedés, amely befordulást, a társaságok kerülését és magányosságot eredményez. Általában az ilyen emberek minden nap fáradtak, levertek, alvászavar is felléphet, jelentős súlyvesztés jellemezheti őket vagy éppen gyarapodás, alig érdeklődnek bármi iránt, ingerült hangulat jelentkezhet fiatalok és gyerekek esetében, csökkent gondolkodási és összpontosítási képesség, halálfélelmük van vagy  öngyilkossági kísérletet tesznek. Oka ezer és egy van, ebből az ami a leginkább érintintheti a fiatalokat az a kirekesztettség, szerelmi csalódás, érzékenyebbek esetében egy rosszul sikerült vizsga vagy egy közel álló ember elvesztése.

A serdülőkori depresszió sok esetben elfogadott tény és normálisnak veszik, ha a gyerek tart pár magábafordulós napot amikor hozzá sem lehet szólni. Benne játszik a dac és az elégedetlenség is, amelyet kiválthat egy adott helyzet. Probléma a suliban vagy nem találja a helyét, szerelmi bánat, a holtpontokon való átbillenés elmaradása,  ez mind-mind közrejátszik. Általában ilyen korban hamarabb elmúlik ez, hacsak tényleg nem időszakos és egy nagyobb gonddal kell megküzdeni, ez esetben kell feltétlenül tenni az ügy érdekében.​

A mélypontokat elérve válhat az ember depresszióssá, feltéve ha nem sikerül kilábalni időben és ott lent a sötétben nem ver gyökeret a negatív hozzáállás és rögzül a lét értelmetlenségének gondolata. Hozzátartozik az ember életéhez, ezt el kell fogadni. Nehéz sokszor, néha az egész világ gondját a vállunkon érezhetjük és úgy tűnhet míg más vígan éli világát mi csak szenvedünk és tűrünk. Nem értjük, hogy miért történik mindaz ami kiváltja a tizenévesekre, ránk jellemző világfájdalmat. Jó körülmények között ez tényleg csak időszakos problémázás mert elfáradtunk és pihenés szükségeltetne és egy pont a jó időpontban érkező pozitívum el is feledteti minden kínunkat, bajunkat és kissé pironkodva vagy nevetve gondolunk vissza a két nappal ezelőtti zsörtölődésre vagy mély letargiára. De akárhogy is van, bármilyen helyzet áll fent, általánosságban az ilyen nehézségek leküzdhetőek, ha pedig nem akkor valamikor rosszul döntöttünk és bizony változatatni kell az addigiakon.

 

Véleményem és a magam kárán tanultak szerint (nem erőltetem rá senkire, de remélem van akinek segíthet), minden ilyen időszak vagy a lustaságomnak volt köszönhető vagy annak, hogy nem jöttem rá a probléma megfelelő kezelésére. De még az is benne van a pakliban, hogy kis tapasztalatlanként bizony van ára a tudásnak, főleg ha nem a másokéiból tanulunk, ami nem mindenkinek sikerül. A saját problémáinkkal az a baj hogy nem tudjuk objektíven nézni, így a kevésbé határozott egyéneknek nehéz dolguk van ha magukra maradnak egy a képességeiket meghaladó problémával szemben és valahogy át kellene látniuk a saját helyzetüket és ilyenkor számít sokat a segítség. Saját példám, hogy mások gondjait átlátom és tudom mit kellene tenni - az már egy másik kérdés, hogy rá is tudom-e vezetni annak a módjára -, de a saját dolgaimat néha sokkal nezehebben tudom ténylegesen átlátni, így helyesen dönteni is.

Annyi biztos, hogy tudatában kell lenni a saját hibáinkkal. Ha tudjuk ezeket, ennek fényében új megvilágítás alá kerülhet sok addig tisztázatlan dolog, mi miért történt úgy vagy tettem ezt-azt és arra is rá lehet jönni, hogy mi módon tudsz magadon segíteni. Ez a fajta tudatosság piszkosul nehéz, ez tény, de igyekezni még lehet. Nem fog két perc alatt menni, és az is idő míg szembenézünk a saját hibáinkkal és nem tagadjuk őket vagy siklunk el felettük, de amint ez sikerül akár ha félig is, indulhat a következő lépés: találd ki, olvass utána, kérd ki a hozzád közel állók véleményét és döntsd el magadban, hogyan tudsz túljutni a csalódásokon, nehéz időszakokon.

Puzsik Csenge

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page