top of page

Hányszor olvashattunk, hallhattunk már a fiú-lány barátságról. Millióképpen megírták, számtalan oldalról elmondták már a véleményüket a fenti témáról. Nézőpontok tömkelege, mely felsorakoztatja a mellette-ellene szóló érveket. Mégis úgy döntöttem, leírom, én hogyan látom, hogyan tapasztaltam meg a saját bőrömön életem folyamán.

 

Mindenki találkozott már vele, ebben biztos vagyok. Vagy a saját életében, vagy a környezetében akad olyan ember, ki barátot a másik nemből választott. Szerelemből barátság… Barátságból szerelem… Gyermekkorban kialakult kötődés… Tinédzser években született kapcsolat… Felnőtt életben köttetett baráti viszony. Valóban léteznek?

 

Van, aki tagadja ezeknek valódi meglétét. Ők gyakran azt állítják, hogy nem értheti meg az egyik fél a másikat. Egy fiú nem érezheti át egy lány problémáit és ez fordítva is igaz. Azt is az ellentábor gondolja, hogy az egyik fél biztosan többet érez a másik iránt, mint tiszta, őszinte barátság. A kontra indoklások között szerepel még többek között, hogy ez csak gyermekkorban működhet, a másik nemhez vonzódással megjelennek a problémák is, melyek gátolják ezeknek a kapcsolatoknak a valódiságát, hihetőségét. Vannak, akik csak bizonyos fiú-lány kapcsolatban kételkednek. Állítják, hogy nem születhet szerelemből barátság, vagy nem valódi egy éppen felnőtt fejjel meglelt, az ellenkező nemből kikerült, hátsó szándékoktól mentes baráti kapcsolat. 

Fiú-lány barátság, létezel?

Ott áll viszont velük szemben a másik tábor, akik kiállnak ennek létezése, valódisága mellett. Valószínűsítem, hogy nagyrészük a saját bőrén tapasztalta meg. Legyen az fiú, vagy lány, férfi vagy nő, ez barátságnál nem számít. Vagy mégis?

 

Nem hiszem, hogy nagy titkot árulok el vele: én a „mellette állók” közé tartozom. Szerintem legyen az akár gyermekfejjel, akár a későbbi években kialakult barátság, még lehet tiszta és őszinte. Nyilván nem azt állítom, hogy minden fiú-lány, férfi-nő közötti baráti kapcsolat ilyen. Nem tagadom mondjuk azt sem, hogy előfordul: az egyik fél többet érez ennél a másik iránt. Itt nyilván kettéágazik az út: vagy elmondjuk őszintén, vagy- félelemből, tiszteletből, esetleg mert fontosabb a barátság- magunkban tartjuk és csendesen tűrjük a másik közelségét várva, hogy átalakuljon bennünk az érzés. Érzelmek mindenképpen vannak, hiszen ezek nélkül még az azonos neműeknél sem létezik kapcsolat. Egy fiú-lány barátságban még az is természetes lehet, hogy a kémia működik. Viszont döntenünk kell, hogy mit is szeretnénk valójában. Átgondolni mi az, amit igazából érzünk a másik iránt. Mint minden kapcsolatnál- szerintem- itt is elengedhetetlen a kommunikáció, a dolgok tisztázása. 

 

Szerelemből született barátság elindulása egy kicsit eltérőbb. Ez is létező dolog, hiszen attól még, hogy egy szerelmi kapcsolat nem működik két ember között, barátilag nagyon is jól funkcionálhat a viszonyuk. Itt már nincs meg a kíváncsiság, nem ütheti fel a fejét a „Mi lenne, ha…?” érzés. Fontos viszont, hogy ne akarjuk erőltetni. Ne mondjuk azt a „vége” után, hogy legyünk barátok. Ez idővel kialakulhat, ha mindkét fél úgy akarja, azonban a szívnek meg kell hagyni azt az időt, mialatt „meggyászolja” az elmúlt időszakot.

Néha nehéz leküzdeni a kételkedő embereket, a rosszalló tekinteteket, a félreérthető megjegyzéseket, esetleg saját érzéseinket. Alakuljon ki akárhogyan, történjen bárhogy, az igaz, valódi barátság felülemelkedik minden nehézségen és együtt minden problémát képesek megoldani. Kincset érhet egy barát az ellenkező nemből. 

Keresztesi Tünde

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page