top of page

Kritika:
Babrik Alexandra

Könyvkiadó:
OrioldBooks

A könyv egy rövid Előszóval indul, melyben az író felhívja figyelmünk, hogy az egész csak fikció. lesz. Nincs valóságalap. A cselekmény, a helyszín kitaláció, s a nevek sem azonosíthatók létező egyénekkel. Ez a rövid kis bevezető kicsit fura, kicsit ironikus, mindemellett egyedi stílusban íródott és mindenképp figyelemfelkeltő. Ezek után jött a fekete leves.



Az elbeszélő, Mezőfi András, pusztaföldvári tanár. Általa ismerjük meg a történetet napjainkban, visszaemlékezve vagy az érintett emberek által elmesélteken keresztül. A sztori egy sorozatgyilkosság történetét írja le, pontosabban négy fiatal gyermek halálát.


Igen ám, de hogy is szólt az Előszó? Minden fikció. A sztori, az emberek, a helyszín. A történet egyszerű lesz, eljut A-ból, B-be. Na itt jön a csavar, amire a mű olvasása közben jövünk rá. A helyszín valós. A történet két szálon fut. És igen csak figyelnünk kell, hogy ne veszítsük el a fonalat.

Az fő szál a gyilkosságok nyomozásával foglalkozik. Több embert szólaltat meg, sűrű és zsúfolt, gyors folyású, sodorja az olvasót. Sőt, néhol nem egyszerű megállapítani, hogy András vagy az író az, aki épp beszél. A feszes tempójú cselekményt, néhol sajátos humorral fűszerezi, ami egy kicsit kilendíti az olvasót, és mosolyt csal az arcára a brutális tettek között. A bűntények leírása nagy hangsúlyt kapott, akár a nyomozók, akár a javasasszony szájából hangzott is el. Az olvasót egyszerre hajtja a kíváncsiság és a borzongás, de semmi nem tudja elvonni a figyelmét a történetről. A második szál, amiben András külön mesél a boszorkányokról, boszorkányperekről. Itt esik szó a "Malleus Maleficarum"-ról vagyis a Boszorkánypöröly című könyvről, amit két inkvizítor írt. Ez részletesen bemutatja az inkvizíció idején alkalmazott kínzási formákat, amit a boszorkányok ellen is alkalmaztak. Ír a megjelent nőgyűlöletről, annak pszichológiai okairól. S megértjük, mit is jelent a cím.

A könyvben, a feszültségkeltés mellett, a lelki folyamatokat is kiválóan vannak ábrázolva. A feszített tempó mellett néha a humor és az irónia is megjelenik. Láthatjuk egy falu és a benne élők lélekfejlődésének alakulását, a kezdetektől a végpontig, s mindez ez egy jól megírt történeten keresztül. Az olvasás izgalmas és élvezetes. Csak ajánlani tudnám.

Semleges érzésekkel indultam neki, Busch Péter "Boszorkánypöröly" című könyvének, ami új kapukat nyitott számomra a krimi olvasás terén. Ez a könyv egy pályázatra íródott, amit az Írók Boltja és az Oriold és Társa Kiadó hirdetett meg, lélektani krimi témában. Amint a borítón is látszik, a mű első helyezést ért el.

Boszorkánypöröly

Busch Péter

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page