top of page

Boldogító talán

Melyek a legnépszerűbb szokások az esküvőkön és azok szervezésén? Az évek során rengeteg magyar és világszerte meghonosodott hagyomány alakult ki. Mára már igen kevesen tartják be a legtöbbet. Miért épp fehér menyasszonyi ruha? Mit jelképezhet a fátyol és a jegygyűrű? 

A menyasszony megkérése általában úgy zajlott, hogy a leendő vőlegény az apa engedélyét kérte. Ezt tartották udvariasnak, ez volt a megszokott. Ehhez még jó okot szolgált az anyagi kérdés ha a vőlegénynek nagy a hozománya. – Egy fajta kárpótlás a családnak a lány megkérése miatt. – Mindenki megkönnyebbülésére ez a modern világban jelentéktelenné vált. A férj jelölt a megkérendő menyasszonyt kérdezi meg, szeretne-e a felesége lenni, és ha igent mond, akkor jelentik be a családjuknak a hírt. Amit jobb esetben a szülők támogatni fognak, de nem ők döntenek a házasság megkötéséről. 

A jegyes ruhája általában fehér színű. A fehér ruha eredetét az ókori görögök, rómaiak szokásaiban lelhetjük fel. A rómaiak ünnepekkor fehérre festett testtel jelentek meg. A görögök már fehér ruhákban mutatkoztak. A fehér szín a tisztaságot, szűziességet, életet, fényt és ünnepélyességet szimbolizálja a mai napig. Magyarországon, több helyen, pl. Kalocsán, fekete színű volt a menyasszonyi ruha. A népdalokban is úgy halhatjuk, hogy a lány most esküszik fekete gyászruhában, ugyanis úgy tartották a fiatalságát gyászolja. A Kunságon még a 60-as évekig szokás volt, az asszonyokat feketére festett egykori menyasszonyi ruhájukban temetni el, így a ruha a hűség szimbólumának is mondható. 

A fátyolt úgy ábrázolják sok versben, mint a szemérem. A tisztesség megóvásának eszközeként használták. Ez azon ruhadarab, mely elhatárolja és korlátolja a tiszte életet és a testiséget. A fátyol felemelése a férfi szerelmének elfogadását jelezte, bár viccesnek tűnhet, de bizonyos népeknél a fátyol felhajtásával a vőlegény ellenőrizte, hogy tényleg az a hölgy áll előtte, akinek a kezét megkérte. Szerencsére most már, pusztán egy romantikus mozdulat.

A jegygyűrű az egyiptomiaknál jelent meg, ahol a kör az örökkévalóságot jelentette. Úgy tartották, hogy a pár egy életre és még annál is tovább választja egymást, és a gyűrű viselésével a szeretet, a kapcsolatuk fő összetartója, az életük végéig ki fog tartani. A menyecskének nem szabad kölcsön gyűrűt adni csak is kizárólag olyat, ami a vőlegény tulajdona. Ez egy ajándék a menyasszonynak, nem pedig egy jelkép. A kölcsönkért holmit nem lehet elajándékozni. A gyűrűt a bal kéz harmadik ujjára húzták, mert úgy gondolták, hogy innen egy ér egyenesen a szívbe vezet. A karikagyűrű jelképezi a házastársi hűséget, ezért az esküvő után is hordják ezzel jelezve másoknak: „Én már foglalt vagyok!”    Nálunk az eljegyzési gyűrűt, kísérő gyűrűnek szokták hívni, mert a magyar szokások szerint, eljegyzés alkalmával mindkét fél kap karikagyűrűt, amelyet a házasságkötésig a bal kézen hordanak, utána a jobbon.  Ha a gyűrű felhúzásakor a gyűrű megakad, akkor a feleség; akadálytalan siklása esetén a férj lesz az úr a háznál.

„Valami régi, valami új, valami kék, valami kölcsön holmi.” Az esküvői szokások közül egy klasszikus Angliából származik, talán ez a legismertebb ma is. Az esküvő napján a leendő feleségnek valami régit, újat, kölcsön vett dolgot, és kéket kell viselnie, hogy szerencséje legyen. Ha ezt a négyet elfelejti, boldogtalan lesz. A „régi” a menyasszony eddigi, hajadon életét szimbolizálja, az „új” pedig a most induló életét. A „kölcsön kapott” a barátságot és a szerelmet jelképezi. Ugyanúgy vigyáznunk kell ezekre az érzésekre, mint a kölcsön vett holmira. A „kék” a hűséget jelenti, ami sokak szerint egy házasságban a legfőbb érdem.

Régen nagyon komolyan vették, a „menyasszony elrablása” babonát. Úgy vélték, hogy ha sikerül elrabolni a szertartásról, akkor a férj nem érdemli meg, hogy a felesége legyen. Ma már csak egy jó poénnak számít. Az elrabló elviszi a lányt egy rövid időre, ez alatt betérnek valahova. Addig a vőlegénynek vigyáznia kell a csokorra – ha már jövendőbelijére nem tudott - mert ha azt is elveszik, az elrablás során felmerülő költségeket is neki kell állnia, ha megőrzi, akkor a „rabló” fizet. 

Minél nagyobb és díszesebb a torta annál több gyereke lesz az ifjú párnak, annál „édesebb” lesz az életük. A torta közös felvágása az összetartozást, az egységet szimbolizálja. Akinek a keze felül van, az fog irányítani.

Az első közös lakásba lépéskor az újdonsült férj ölben viszi át a feleségét a küszöbön. Ezzel becsapják a gonosz szellemeket, hogy csak egy személy lépett be a lakásba, másrészt pedig megmutatja milyen erős.

Minden esküvőn ahol eddig megfordultam, iszonytató csodálattal néztem a menyasszonyt, a díszítést, és az apró részleteket. Csodálatosnak találom magát a házasságot. A mi generációnknak már csak kis része hisz a házasságban, de én remélem, hogy még rengetegen vagyunk azok, akik hisznek abban, hogy nem csak egy darab papírról szól, ha valakivel összekötöd az életed. A házasság és az utána következő közös élet, egy gyönyörű és figyelemre méltó dolog.

Horváth Lilla

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page