top of page

Anya-lánya kapcsolat

Ahány család, annyi kapcsolat. Az anyukák és lányaik kapcsolatát nem lehet egy kalap alá venni, nem lehet általánosítani, de vannak alapvető dolgok, amik talán megegyeznek. 

Ha úgy érzed, nem jössz ki jól anyukáddal, annak rengeteg oka lehet, és lehetetlen lenne ezeket felsorolni, főleg külső szemlélők számára, de érdemes a gyakoribbakat végig venni.

Kamaszkori éveiben az ember minden problémát felnagyít, mindent súlyosabban fog fel / él meg, mint felnőtt vagy gyerek fejjel. Ez is lehet egy ok a viszály gyökeréhez, ha nem értetek egyet. Mivel ez mindegyikünkben meg van, ezért valószínű, hogy hiába mondják, hogy ők csak jót akarnak, és a te érdekeid szolgálják, nem fogunk egyet érteni, pedig így van. Még szerencse, hogy ez az állapot kinőhető, így felnőttként már csak emlékként gondolunk majd arra, hogy milyen volt, amikor nem értettünk egyet anyukánkkal. 

Minden esetre érdemes erre oda figyelni – akár kinőjük, akár nem – hogy ezek a viszályok ne hassanak ki a későbbi kapcsolatotokra. Tudom milyen nehéz, de próbáld megérteni, hogy a szüleidnek sincs könnyű dolga, de mindent megtennének érted. 

Akármennyire is érzed és tudod, hogy anyukád a legfontosabb személy az életedben, meg lehet, hogy rideg és távolságtartóvá válik a kapcsolatotok. Közrejátszhat az is, hogy az iskola és a barátok mellett egyre kevesebb idő jut a családra, és a kevesebb beszélgetés a bizalom hiányához vezethet. Mi annyit tehetünk, hogy megpróbálunk több időt szakítani arra, hogy anyukánkkal beszélgessünk. Nem szabad kizárni, az életedből. Ő még talán többet is tud segíteni, ha elmondod a gondod, mint a legjobb barátnőd. 

Meg kell érteni, hogy anya is csak ember. Furcsán hangzik, de ha elszakadunk a számon kérő, fegyelmező szülő szereptől, akkor meglátjuk benne azt a lányt, aki egyszer ő is volt. Minden anya egyszer lány volt, és most megtapasztalja, hogy milyen is a másik szerepben lenni, és megvívni ugyanazokat a harcokat, amiket régen, más szemszögből. Hisz, egyszer mi is átkerülhetünk az ő oldalára. Fontos, hogy meglássuk, és emberszámba vegyük azt, hogy egy anyának is vannak érzései, szükségei, vágyai, akárcsak nekünk.

Az is előfordulhat, hogy komolyabb probléma van. Egy régi trauma, rossz viszony. Meg próbálhatjuk megbeszélni az ellentéteket, de ha valamelyik fél nem együttműködő és csak a saját igazát hangoztatja, akkor ez újabb feszültséget okozhat köztük. Ha nagyon súlyos a helyzet, az senkinek nem jó, és hosszú távon nem csak az anya-lánya kapcsolat romlik meg, hanem az egész családi hangulatot megrontja. Ilyenkor meg kell fontolni a külső segítség lehetőségét, esetleg egy pszichológushoz való fordulást. 

Soha, nem késő, hogy egy jobb kapcsolatot alakíts ki a családoddal. Néha fontossági sorrendet kell felállítanod. A család az első. A barátaid akkor is ott lesznek neked amikor a szüleid már nem tudnak átsegíteni mindenen.

Horváth Lilla

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page