top of page

A Tumblr jelenség

Míg az emberek többsége a Facebook és a Twitter megszállottja, addig a magukat „antiszoc” jelzővel illető tinik, a Tumblr nevezetű közösségi oldalon töltik legtöbb szabadidejüket, szomorú perceiket, vagy álmatlan éjszakáikat. De kezdjük az elején. Mi is az a Tumblr?

Képmegosztás, like, follow és reblog. Teljesen ugyan olyannak tűnik, mint bármelyik másik közösségi oldal. Kivéve a neve, ami egy hihetetlenül szokatlan és kiejthetetlen hat betűs szócska, amiben csupán egyetlen egy magánhangzó található.
 

A Tumblr lényege az, hogy egy általad vagy mások által feltöltött képet/linket/videót/szöveget lájkolhatsz, vagy reblogolhatsz, így az megjelenik a Te saját, személyes blogodon, ahol bárki láthatja, s ha megtetszik neki, Ő is reblogolhatja. Lényegében ennyi az egész. Így akár több ezer, vagy több százezer bejegyzést is megoszthatsz anélkül, hogy ez bárkit zavarna. Hiszen ez az oldal, erre való. Közvélemény kutatást végeztem, Magyarország egyik legnagyobb Tumblr csoportjában, ahol nem mellesleg rettentő megértőek az emberek és hihetetlenül összetartóak, annak ellenére, hogy a tagok száma meghaladja az ezret, és ez még csak töredéke a magyar Tumblr felhasználóknak. Épp ezért, a csoport nemrégiben titkosítva lett, hogy ne találjanak rá oda nem illő emberek, akik csupán divatból kezdték el a reblogolást. Elvégre a Tumblr is egyre népszerűbb, és egy idő után kiszűrhetetlenné válnak ezek a felhasználók. 

A közvélemény kutatás keretén belül, megkérdeztem pár embert, hogy hogyan találtak rá a Tumblrre és, hogy miért szeretik ennyire. Meglepő vagy sem, de lényegében egységes választ adtak a kérdésekre. Pontosan ugyan az volt a véleményük és tapasztalatuk, mint nekem. Évekkel ezelőtt, saját készítésű füzetborítókhoz kerestem képeket, így bukkantam a Tumblrre. Örültem, hogy végre kedvem szerint kutakodhatok a nem mindennapi képek közt. Akkor még fogalmam sem volt arról, hogy ez az oldal még mi mindent rejteget a számomra. Mivel innentől kezdve, akár hányszor képeket kerestem, itt kötöttem ki, gondoltam ideje lenne regisztrálni. Eleinte nem értettem a lényegét, de minél többet foglalkoztam vele, rájöttem, hogy megnyugszok, ha képeket osztogatok meg. Ostobán és kétségbeesetten hangzik, de esküszöm így volt. Később utánanéztem és rengeteg olyan blog bejegyzést találtam, ahol arról írnak, hogy önkifejezésre használják a Tumblrt és számukra is nyugtató hatással van. Én személy szerint képes vagyok órákat előtte ülni és reblogolni vagy csak szimplán nézegetni a képeket. Ilyenkor kikapcsolódok, nem foglalkozok a problémákkal, amik megoldatlanul sorakoznak előttem. Egyszóval a Tumblr egyfajta terápia a lélek számára. És ezt nem csak én vallom. Akár hány embert kérdeztem, mind azt mondta, ha ideges, egyszerűen leül a gép elé és Tumblrözik egy kicsit. Viszont éppen emiatt okozhat függőséget. Ezt pedig maximum egy huzamosabb ideig tartó internet megvonás vagy esetleg egy óriási áramszünet tudja csak orvosolni. 

Tehát nem hiába mondja kivétel nélkül az összes Tumblröző azt, hogy antiszociálisnak érzi magát… ha csak minimálisan is. Bár ha belegondolunk, ennek a közösségi oldalnak köszönhetően rengeteg sorstársunkat ismerhetjük meg. Belőlük pedig később talán barátok válnak majd, akik fogják a kezünket és egyengetnek az utunkon. Talán mégsem annyira antiszoc a sok Tumblis… ahogy mi mondjuk.

Pszichiátria Magazin

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page