top of page

A perverzió nyelve és a szeretet nyelve

Sheldon Bach

A perverzió egy olyasféle fogalom, mely első hallomásra sosem nyer pozitív értelmet. S, hogy egy címben szerepeljen a szeretettel? Elsősorban buzgó kíváncsiságom keltette fel, s szinte biztosra vettem, hogy majdan a könyv lapjai közt ketté fog oszlani eme két dolog. Ám szinte rögvest a Bevezető után rádöbbenhettem, hogy itt korántsem oly egyszerű a fáma. A szeretet és a perverzió rendkívüli szorosságáról már a könyv elején bizonyosságot vehetünk.

Kérdések, amik talán eszünkbe sem jutottak eleddig, lelnek válaszra, s nekünk lassanként feltárul a szemünk, és elkezdjük megérteni a dolgok miértjét. Sheldon Bach egészen rendkívüli módon volt képes úgy bemutatni a perverziót, hogy az egy pillanatra se kerüljön negatív megvilágításba, s közben precíz pontossággal tervezte meg előre fejezeteit, melyek egymásra épülnek.



A valóságtól való eltávolodás, az illúziók kergetése, a tagadás különféle élethelyzetekre mind-mind megtestesül, s értelmet nyer. Úgy, mint szado-mazochizmus és nárcizmus, új fogalmat ölt bennünk. Példákkal, élményekkel kedveskedik nekünk, hogy még inkább érteni tudjuk, s, hogy a pszichológia ezen ága megnyíljon előttünk. Nagy koponyák gondolataiból is csatol, melyek épp az aktuális témát emelik ki még inkább.

Bárki, akit kicsit is érdekel a pszichológia, vagy az emberi lélek, vagy akárcsak önmaga, kellően jó olvasmány lehet mindezek megismeréséhez. Minden korban megtalálhatjuk a perverziót, az a mögött megbújó szeretetet, s az arra való igényt. A perverzió nem egy egyszerű ágazat a szexuális rétegben. Ennél sokkal többről van szó. Ahhoz, hogy megértsük, valójában mit is takar, el kell hozzá olvasnunk, és igyekeznünk, megérteni. Tömény tudással halmoz el, mely közben  lehet  le  kell  tennünk  egy  pár  percre,

hogy megemésszük a kapott információt, de agyunk boldogan fogja befogadni, hisz a felismerés közel sem borzasztó, mint azt talán első hallomásra gondolnánk.

Egyfajta viszonyulás egy másik emberhez, melyben nem emberi lényként tekintendő – erről szól Sheldon könyve. S mikor belefogtam, még magam sem gondoltam, hogy így le fog bilincselni.
Tudtam, számítottam érdekességére, hisz mikor feltételezhettem volna, hogy a perverzió és a szeretet összefügghet? De azt közel sem gondoltam volna, hogy efféleképpen. Kritikám szerettem volna, ha hasonlóan részletes, s színvonalas a könyvhöz, ezért hát már az első laptól kezdve körmöltem, jegyzeteltem. Mígnem azon kaptam magam, hogy kritikám másodlagos, egyre szomjazó tudásom az elsődleges, s leginkább a magam elméjének írogatom az idézeteket, fogalmakat. Minél többet olvastam, annál többet akartam tudni, a könyv haladtával pedig éreztem; egy kérdésem sem marad megválaszolatlanul.



Nem könnyű olvasmány, ezzel jó, ha az ember tisztában van. Keményen megdolgoztathatja a fejet, és némelykor talán túlsággal is magával ránthat, hisz kendőzetlenül ír, a lelkiekben lezajlódó elfogadások, tagadások pedig igen komoly példákkal társulnak, de tagadhatatlanul megéri.Élvezetek, és az emberekhez való viszonyulás. Képzelet és valóság civódása. A perverzió nyelve és a szeretet nyelve. Mindkettőt érteni fogjuk, és ezért köszönettel tartozunk Sheldon Bachnak.

Kritika:
Rácz Diána

Könyvkiadó:
OrioldBooks

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page