top of page

Pszichodinamika, terápiák, s azok eljárásaik. Érdekes, miként építhető fel egy ilyen ágazatban is az érzelem és a szeretet. A bizalom, és az őszinteség – a beteg számára elsősorban saját magával szemben. Ennek a felépítése rengeteg idő és energia, erre pedig emberek önmagukat áldozzák. Hogy megértsék, s hogy javíthassanak, gyógyíthassanak. Nem gyógyszerekkel, hanem a lelkük erejével. Mind azzal a pozitívummal, ami bennük rejlik.



A tudományt nem szorítja ki, szót ejt róla, s csöppet sem elfogultan – s eképp ír a vallásosságról is. Nincs olyan téma, melybe ne merülne bele, s melyet ne fejtene ki a maga szakszerű önszempontján keresztül a szerző, vigyázva, hogy habár senkit ne sértsen meg, s ne riasszon el, de olyasféle dolgokat közöljön az olvasóval, mely érdekli őt.



A lélek rejtett ösvényei mind fel lettek készítve arra az utazásra, amit a könyv adni képes. Meleg szívvel tudom ajánlani mindazok számára, akik a pszichológia és pszichoanalitika iránt csak szemernyit is érdeklődnek – vagy csupán jobban önmaguk lelkére, avagy máséra szeretnének látni.

A pszichoanalízis – egyik - nagy kérdése; az emberi együttélés mitől egészséget hozó vagy patogén? A könyv kitér bizonyos faji elméletekre, traumákra, komplexusokra – s ezek eredeteire.
Az analitikust és pácienst egyfajta családi szerepbe teszi, kapcsolatuk nem a megszokott módon jellemzi. S a valósan is megdöbbentő: rációkkal teli.
Tudatunk, s a tudattalanunk mind átfésüli. S ezenközben magunk tükrébe tekintünk, visszatérünk a gyermeki ágyunkba, és önkezűleg analizáljuk már magunkat is.
Noha eme könyv leginkább a lelkünkkel foglalkozik, igencsak fontos szerepet kap a szexualitás. Azon belül a legapróbban rejtett üzenetek, amik egykori traumáinkra vezethetők vissza.
Szüleinkkel, gyermekeinkkel való kapcsolatunkra fényt derít, s közben mintha félőn óva intene; jó ha nyitott szemmel cselekszünk bármit is. Hatással bírunk a nálunk gyöngébbekkel, akik fizikálisan avagy/és pszichikálisan kevesebbek mi nálunk. S ha nem is jelenleg, de később mindenképp kiforr a trauma.

Pszichoanalízis, s annak a részei. Az emberi lelket felkutatja, körbe járja, majd kiépíti. Ami számomra közvetlenné tette a könyvet, az a pszichológusok, pszichoanalitikusokba való tekintés. Nem csupán azok lelkeiről, hátteréről tudhattam meg rejtett dolgokat, akik az analízis során mint páciensek ültek, hanem azok életébe is betekintést nyerhettem, akik ezt végezték, avagy végzik napjainkban is.



Az ő munkásságukról, gondolatvitelükről is értesülhettem – ettől pedig magam is úgy érezhettem, hogy ők sem különbebbek; csupán emberek. Emberek, akiket hajt valamiféle vágy, hogy megoldást leljenek mások lelki eredetű problémáira.



Csodálatom övezi őket. Legtöbbjük egész életük erre építették fel, s még akkor sem tántorodtak meg, mikor kereszttűzbe kerültek, vagy egyik-másik oldalról kemény kritikákkal illették őket.

A lélek rejtett ösvényein

Schmelowszky Ágoston

Első olvasatra számomra dermesztő volt, s ha igazán őszinte akarok lenni: féltem a könyvtől. Féltem, hogy majd nem fogom kellően érteni, hisz oly sok minden van benne, annyi mindenre kitér, hogy kevés leszek hozzá.


De amiképp haladtam a lapokkal, úgy fel sem tűnt, hogy már fejezeteken vagyok túl, és az agyam nem kapaszkodik menekülőútért. Nem mondanám könnyednek, a lelket és az agyat is megdolgoztatja, de érdekessége okán megragadja az embert és arra készteti, hogy tovább lapozza.

Kritika:
Rácz Diána

Könyvkiadó:
OrioldBooks 

Pszichiátria Magazint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, nyilvántartásba vette, hivatalos elektronikus sajtótermékként!

  • Facebook Metallic
  • Google Metallic
  • Twitter Metallic
  • YouTube Metallic
  • Tumblr Metallic

Támogatott

böngészők

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page