

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzöi jogvédelem alatt áll!
Vörös sárkány
Fölvéve a korábban megkezdett Hannibal történetek fonalát mostani alanyunk, ami mint önálló film szintén megállja a helyét, előismeretek hiányában is lélegzetelállítóan lebilincselő - majdnem annyira, mint a már kezdetekben is nagy sikernek örvendő Bárányok hallgatnak. Thomas Harris ezúttal Will Graham karakterét küldi visszavonulásából újra a terepre, ahol kezdetben még sikerül is szándékának megfelelően meghúzódnia a háttérben, ám az események folyása elsodorja a felvett útiránytól.
Graham ügynök (Edward Norton), miután majdnem belehal Hannibal Lecter elfogásába úgy dönt, hogy végleg felhagy az FBI-nak való munkával és többé közelébe sem akar kerülni sorozatgyilkosoknak vagy rejtőzködő kannibáloknak. A sors, vagy inkább Jack Crowford azonban, még ha finoman is, de rákényszeríti, hogy ideiglenesen visszatérjen munkájához. Így húzódozva, viszont családok megmentésének reményében a Fogtündérnek nevezett – inkább csúfolt – sorozatgyilkos nyomába ered.

Kiemelendő a filmben, hogy az egész történet minden párbeszédével, megjelenített érzéseivel, indokaival együtt érthető, egyértelmű – legalábbis, ami a két FBI-os főszereplőt illeti, a Fogtündért már aligha érti meg épeszű átlagember. Mindennek meg van tehát a maga tisztán látható oka, a Nézőnek pedig nem kell azon gondolkodnia percekkel később is, hogy ez meg az a szereplő mit is akart kifejezni mondandójával. Mind Edward Norton, a már jól ismert Anthony Hopkins és aktuális pszichopatánkat megformáló Ralph Finnes említésre méltó színészi játékkal eleveníti meg Harris fantáziájának sorait.
Graham ügynökkel lehet talán a legjobban együtt érezni. Váltig meg van róla győződve, hogy az ő újra bevonása nem szükséges. Minden bizonyíték ott van a nyomozók, helyszínelők orra előtt, s a dolguk csupán annyi, hogy észrevegyék őket, de úgy tűnik ez nem elég. A képzelőerő, a gyilkos helyzetébe való beleélés, az empátia az, amivel meg lehet alkotni egy elmebeteg bűnöző profilját. Hogy ne menjünk ilyen messzire, ki a vadonba kényelmes otthonainkból, csak gondoljunk bele, mi is mennyi mindent észrevehetnénk, ha nemcsak néznénk, de látnánk is azt, ami körülöttünk zajlik – máris megérthetnénk világunk működését, még ha nem is teljesen, ha csak szűkebb környezetünket vetnénk vizsgálat alá, részleteiben.
Ügyeletes kannibálunkat is meglepő módon emberi, s talán az Olvasónak is ismerős érzések késztetik, hogy beszálljon a Fogtündér utáni nyomozásba. Játszik ebben a büszkeség, egy hasonszőrű partner vagy inkább rivális iránti érdeklődés, vajon ő jobb-e közös hobbijukban, a tudat, hogy van-e nála okosabb, aki túljár az eszén? A saját tudásunkkal való brillírozás és annak fitogtatása, próbára tétele mind hozzájárul – sokszor rejtett - egónk növeléséhez, ami Hannibal esetében sem különb. Nem utasít el egy kínálkozó lehetőséget, amivel önmagának (is) bizonyíthatja képességeinek erejét, még ha nem is konkrétan a jó cél érdekében teszi ezt, hanem önös érdekekből.


Francis, a Fogtündér már kevésbé érthető, ám érdekes szál egy vak nővel való kapcsolata, aki miatt megpróbál szembeszállni az elméjében tanyázó fenevaddal. Az átalakulás iránti vágya és annak kifejezése – egy művész alkotásának hátára tetovált verziója – mind azt a látszatot keltik, hogy ő valójában nem is ember, hanem egy felsőbb lény - ő legalábbis így érzi -, akit régi emlékek gyötörnek. Ezek az emlékek megszégyenítőek és fájdalmasak, ám igyekszik kitörni hatásuk alól.
Azonban nem kizárólag csak a karakterek teszik érdekessé a filmet. Lehetőség nyílik bepillantani egy olyan nyomozásba, amiben rendkívül nagy szerepet játszik az emberi jellem megértése és annak befolyásolni tudása. Így képesek előcsalogatni a rejtőzködésből a Fogtündért, rávenni Lectert az együttműködésre, Graham ügynököt a visszatérésre és előkészíteni az idegtépő végkifejletet. Összefoglalva, aki izgalmakra vágyik, annak melegen tudom ajánlani a Vörös sárkányt.