top of page

Út a vadonba

Az emberi jellem állandó mozgatórugója az útkeresés, s képzeletének, ábrándozásainak meghatározója az utazás felszabadító élménye. Ez a téma nem csak a filmekben, szinte minden művészeti ágban jelentős. Ezúttal is egy, a helyét a világban nem találó fiatallal van dolgunk, aki a társadalmat elítélve s annak hátat fordítva nekiindul a vadonba, hogy ott egyedül, a puszta természetben éljen.

 

Fontos megjegyeznem, hogy a film igaz történeten alapul, az 1968-ban született Christopher McCandlessén, akinek életútja azóta is foglalkoztatja az embereket. A cselekményt két idősíkban ismerjük meg; az egyik főhősünk, a 22 éves Chris – később Alex - útjának kezdetétől, a másik pedig a már a vadonba, azaz Alaszkába való érkezésétől indul. Chris nem egy átlagos fiú; majdhogynem kitűnő diplomát szerez, s miután felvételt nyer a Harvardra, eszében sincs elmenni oda. Ehelyett úgy dönt, hogy ütött-kopott kocsijával eljut Alaszkába. Az autó már az út kezdetén tönkremegy, ezért gyalogszerrel vág neki az ismeretlennek, és stoppolásra kényszerül. Így találkozik hosszú útja során érdekes, jó szándékú emberekkel, akik hol munkával, hol szeretettel, befogadással segítenek rajta, s egyúttal hatást gyakorolnak a fiú személyiségére, gondolkodására.

Mikor elmélázik az ember, gyakran vágyik egyedüllétre, magányra, és arra a nyugalomra, amely csak a természetben, az emberi gondoktól távol tapasztalható. Éppen ezért lehet sokak számára példakép a főszereplő és annak elhatározása, hogy meg is valósítja mindezt, minden nehézséget leküzdve eljut Alaszkába. Természetes velejárója ennek – és számos szempontból a cél is – maga az oda vezető út. Az út Virginiából Kalifornián, Arizonán és Dél-Dakotán át vezet, túlélve egy árvizet, majd aratómunkásként dolgozva, később a Colorado folyón lehajózva egészen Mexikóig, városokon át végül eljutva a vadonba.

 

Sokak számára lehet példaértékű ez a határozottság és kitartás, ami Christ jellemzi, másoknak azonban talán pont ugyanennyire érthetetlen és bosszantó a fiú naivsága és makacssága. Merthogy miért is indul útnak? Hamar kiderül, hogy nagyrészt a szülők hibáztathatóak Chris magányra, elszigetelt életre vágyó személyiségéért, hiszen rengeteg vitájukkal és hazugságaikkal megrengették a fiú hitét az emberekben. Azonban ott a szeretett húga, aki megérti őt, valamint az a sok ember, akikkel útja során igaz barátságot kötött, s akik megadhatnák számára a bizonyosságot, hogy mégis vannak jó emberek. De Chris elítéli a társadalmat és mindazt, amit az ember a jólétére, a kényelmére hozott létre, legyen szó a mobiltelefonról vagy épp a pénzről. Néha szinte már gyermeki naivsággal beszél a társadalomtól távoli életről, a vadonról, ahol az embernek mindentől és mindenkitől függetlenül önmagáról kell gondoskodnia.

Mondanom sem kell, hogy az operatőri munka gyönyörű, az utazásról készült képek magával ragadóak, szinte ott érezhetjük magunkat a búzamezőkön, a Colorado folyó habjai közt, a sziklás hegyeken, vagy a hideg Alaszkában. Eddie Vedder folkos dalai szintén remekül illenek a hangulathoz, ahogy a főszereplő Emile Hirsch-re sem lehet panasz, minden helyzetet őszinte beleéléssel jelenít meg. Számomra a film pontosan azt az érzést és üzenetet adta át, amit egy, az útját kereső fiatal történetének kell, a fiú minden szabadságvágyával és meg nem értettségével együtt úgy, hogy a különbözőségeink ellenére azonosulni tudjak vele. És bár tudom, hogy egyeseknek talán túl naiv és érthetetlen Chris személye és elhatározása, az Út a vadonba mégis egy olyan film, amit megéri legalább egyszer megnézni.

Tóth Ilona

bottom of page