

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzöi jogvédelem alatt áll!
Hétköznapi Mennyország
Kay Pollak a zene szerelmesei mellett mindenki másra is gondolhatott, mikor 2004-ben újra beszállt a filmiparba a Hétköznapi Mennyországgal. Így első ránézésre már a cím (valamint a tény, hogy svéd) azt sejtetette, hogy nem tömeggyártott alkotás, és mivel anyukám ajánlotta, két dolgot vehettem számít ásba: vagy nagyon elvont lesz és tartalmas vagy pedig megható – és tartalmas. Rosszul nem járhattam.

Daniel Daréus rendkívül tehetséges és sikeres karmester, aki szívvel-lélekkel műveli hivatását. Olyannyira, hogy egyik fellépése közben szívrohamot kap, így kényszerű pihenőre ítélik. Így tér vissza szülőfalujába, ahonnan 7 éves korában költözött el édesanyjával. A kis Daniel már ekkor gyönyörűen hegedült, ám különcsége már fiatalkorában kiütközött, nem talált barátokat. Visszatérve talán még jobban úgy érzi magát, mint egy kívülálló, és furcsállva nézi kezdetben a vele szemben érdeklődő és kedves kis közösséget.
Figyelő, passzív üzemmódjából Arne rángatja ki, mikor ráveszi, hogy hallgassa meg a templomban gyakorló kórus próbáját, majd a lelkész elintézi, hogy kántor lehessen. Szép lassan elmerül a kis csapat hangjának és életének megismerésében, ami mind számukra, mind számára gyümölcsöző tevékenységnek bizonyul. A nagy lelkesedés viszont egyeseknek szemet szúr, és emiatt felerősödnek a már meglévő, de eltussolt konfliktusok. Az ellentétek az idő előrehaladásával mindinkább kiütköznek a tagok életében, s nem kétséges, hogy a feszültségeknek már éppen időszerű volt a felszínre törni. A közös éneklések pedig sorra kihozzák mindenkiből az elfojtott érzéseket.
A zene szempontjából tekintve is különleges film. Nagy hangsúlyt fektet az egyének hangjára, azoknak feltétlen sajátosságára és arra, hogy a rengeteg, sokféle és különböző hangszín is képes harmóniában megszólalni, ha megfelelően bánnak velük. Így kerül például be a kórusba az autista Thore, annak ellenére, hogy Arne, a csapat szóvivője mennyire ellenezte az ötletet tökéletesen illeszkedik a melódiába. Ez és még más kis gyönyörűségek okozhatnak kellemes pillanatokat a zenében jártas Nézőknek.

Ez a csupa lélek film, mint azt a fentebbi sorokból már érezni lehet az éneklés és a zene közös művelésének öröme mellett vagy talán az által le is rántja a leplet a látszat alapján boldog falu mindennapjairól. Feltörnek az érzelmek, és kiderül, hogy mennyi elfojtott gondolat mérgezi a közösség életét és többek között a kórus működését is.
Pollak egész végig remekül irányítotja a történet menetét, és sosem mutat többet annál, mint amennyi éppen abban a jelenetben elfér. Szépen, lassan adagolja az információkat szereplőiről, életükről és gondjaikról Danielen keresztül és ébreszt a Nézőben is gondolatokat. Minden egyes szál elmesél a mi életünkben is fellelhető történetet: kinek a kárörvendését, ami megbántja a körülötte lévőket, kinek a párjára való figyelem és tisztelet hiányát, kinek az emberekben való csalódásét és a továbblépését.
