top of page

Gravitáció

Alfonso Cuarón filmjét egyértelműen 2013 egyik leghatásosabb alkotásaként tartják számon. Nem véletlenül kapott Golden Globe-díjat a legjobb rendezésért és jelölték tíz Oscarra, amiből egyelőre kétséges, mennyit fog megkapni, de a készítők biztosan nem fognak üres kézzel hazatérni a rangos díjátadóról. De hogy miért is lett olyan sikeres az űrben játszódó történet?

 

A látvány

A film két asztronautáról szól, akik egy „baleset” következtében magukra maradnak a félelmetesen végtelen űrben az űrállomásuk és rádiósegítség nélkül. A történet kétségtelenül a film leggyengébb pontja, hiszen nagyjából ennyi történik a másfél óra alatt, azonban a végletekig leegyszerűsített cselekmény így utat engedhet a műben központi szerepet játszó látványvilágnak. Az űrről készült lélegzetelállító felvételek hitelességükkel a székéhez szögezik a nézőt, aki szinte már a szereplők között érzi magát. Nem véletlenül tartják a Gravitációt az első olyan filmnek a 3D-s mozi megjelenése óta, amelynél a háromdimenziós látványnak tényleges haszna van. Nem csak érdekesebbé teszi az alkotást, szinte elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy tökéletesen élvezhessük a filmet. Ez a hátránya is, hiszen nem mindenki engedheti meg magának, hogy 3D-s tv-vel mozizzon.

A hangulat

A látvány mellett a film legnagyobb erőssége az az elképesztő atmoszféra megteremtése, ami mindvégig uralkodik a vásznon. A kilencven perc alatt mindössze két embert látunk, ők viszont a semmiben, űrszemét és meteorok között lebegve olyan feszültséget keltenek a nézőben, hogy hirtelen már észre sem vesszük, hogy nincs valódi történet. Belekerülünk egy teljesen más világba, ahol az idő egészen másképp telik, együtt izgulunk a főszereplővel, hogy sikerüljön megmenekülnie a semmiből, merthogy ez a legijesztőbb a filmben: a végtelen „semmiben” vagyunk, ráadásul teljesen egyedül. A világűr tehát félelmetesen tág, és amitől igazán félelmetes, az a mérhetetlen magány és főleg a félelem az egyedül maradástól. A két szereplőt egy előre nem látható esemény szorítja abba a helyzetbe, hogy csak egymásra számíthatnak, s ezért a saját életüknél is fontosabb lesz a másik megmentése. Vajon mennyire erős az életösztön, mennyire lehet ilyen szituációban racionális döntést hozni? Lehetséges-e ilyen körülmények között uralni a saját pszichénket?

 

A hatás

Az, hogy ennyire együtt tudunk érezni a főszereplő Ryannel, nyilvánvalóan az őt alakító Sandra Bullocknak is köszönhető, akinek játékát az egekig magasztalják, és aki meg is kapta az érte járó Oscar-jelölést. A film végére az ember szinte megkönnyebbül; nem azért, mert tipikus amerikai véggel zárul és nem is azért, mert a néző annyira szenvedne – bár biztosan vannak ilyenek is -, de a másfél órás űrutazás és annak minden felkavaró pillanata teljesen kiszívja az erőnket.Azok, akik értékelik az igazi filmművészetet és nem riasztja meg őket, hogy összesen két szereplővel találkozunk, biztosan kedvelni fogják az alkotást, viszont akik szerint csak bunyós jelenetekkel film a film, semmiképp se a Gravitációt válasszák.

Tóth Ilona

bottom of page