top of page

Ádám almái

Képzeljünk el egy 12 hét közmunkára ítélt neonácit, akinek egy Isten háta mögötti csendes templomban kell letöltenie kiszabott ítéletét egy végtelenül jóhiszemű és ezzel egyenesen arányosan érthetetlen gondolkodású pap, a lecsúszott, kleptomániás teniszbajnok valamint egy benzinkutak kirablásából élő arab társaságában. Elképzeltük? Most pedig illesszük bele a felvázolt alapszituációt a dánok és a németek sajátos értelmezésébe. Egészen elképesztő történetet kaptunk, és ha hozzátesszük a film vallásos mondanivalóját valamint a mesterien adagolt humort, végképp garantált az élmény.

 

Anders Thomas Jensen (egy személyben rendező és forgatókönyvíró) ismét egy érdekes, a hollywoodi filmeken edződött Néző számára talán kifejezetten furcsa alkotást hozott létre. A Zöld hentesekhez hasonlóan ebből sem hagyta ki a tartalom szimbolikus értelmezését és így, még ha nem is az orrunk alá dörgölve - a karakterek szájából hallva - a tanulságot, minden megfogalmazódik és megjelenik a Néző fejében, s következtethet saját belátása szerint a felötlő kérdések alapján a válaszokra.

Adam, a már fentebb említett elítélt elméjében is egyszerre rengeteg kérdés fogalmazódik meg. Az még csak a legkisebb gondja, hogy vajon a lelkész miért annyira beszédes és jólelkű, ám annál inkább megütközésre készteti annak érthetetlen logikája, mint például két bárányáról (Gunnar és Khalid) alkotott tévképzetei, miszerint azok megjavultak, s felhagytak régi bűnös életmódjukkal. Az én értelmezésemben Ivan, a pap karaktere valamiképp jelképezi a vak hitet, ami nem engedi a hívőt meglátni a valóságot, s annak tagadására készteti. A másik elgondolást képezi a rendkívüli elszántsága a szereplőnek, mivel a szörnyű gyerekkor és a későbbi megpróbáltatások ellenére is képes erőt sugározni. Vele szemben áll Adam, aki a hideg realitás talaján áll két lábbal – talán a tudományban hívőket reprezentálja -, és nem átall szadista módon szembesíteni ezzel mindenkit, s csak később döbben rá, hogy mennyit is ártott vele.

 

Mindvégig az az érzésem volt ezzel a filmmel kapcsolatban, hogy minden mondat, kép valamiféle jelentést hordoz magában. Akkora nagyot talán nem is tévedhettem, mivel egyértelműen mutat fel minden jelképes üzenetet, de mégsem tolakodó módon. Inkább gondolkodásra késztető elemeket csempészett bele a rendező, mintsem tálcán tolta elénk az indokokat, így téve izgalmassá a filmet és tartja fent az érdeklődést. Furcsa, hogy egyik lapon filmdrámának titulálják, másutt pedig vígjátékként szerepel, bár érthető is egyben, ugyanis meghökkentően nyers a stílusa. Szókimondó és nem féltek megmutatni a szereplők árnyoldalait sőt, erre helyezték a hangsúlyt.

 

Összességében azt kell, hogy mondjam, most sem csalódtam a dán forgatókönyvíró munkájában, bár az ilyen típusú filmekhez egyfajta hangulat nélkülözhetetlen - már csak ha arra gondolunk, hogy milyen furcsa ötvözete a drámának és a vígjátéknak. A csodálatos, Istennek – vagy talán az Ördögnek - tulajdonított események teljes összhangban zajlanak a hideg valósággal párhuzamosan, így teremtve kapcsolatot a megmagyarázhatatlan és a kézzelfogható dolgok, valamint Adam fokozatosan növekvő kegyetlensége és az almafa sorsa között.

bottom of page