top of page

Disconnect

Sokszor előjött már a probléma, és úgy gondolom aktuális mai napig, amit a Disconnect című film kiveséz – sajnos magyar címét nem találtam meg, mindenesetre felirattal megtekinthető és nem is annyira érthetetlenül gyorsan beszélnek. Rég láttam filmet, ami ennyire megérintett volna. A fennálló probléma pedig nemcsak egy szálon keresztül bontakozik ki, így mind az elhidegült házaspáron, egy iskolai szekáláson, apa-fia kapcsolatán és egy sikeres, mégis magányos riporteren keresztül tárul szemünk elé korunk nagy traumája: kapcsolataink romlása.

Maga a film felépítése is lehetővé teszi, hogy mindegyik korosztályt ellássa bőségesen gondolkodnivalóval. Egybehangzó vélemények kötelezővé tennék középiskolásoknak ezt a filmet, és én ezt az ötletet csakis támogatni tudom, mivel nem csak a fiataloknak, de a felnőtteknek is rendkívül tanulságos lehet, és talán elgondolkodtatják őket a látottak, vagy jobb esetben csak még jobban megbecsülik és ápolják majd ezek után fennálló kapcsolataikat.

 

A film tehát kétségbe esett emberek életét mutatja be, akiknek okán talán a Néző is vonhat le következtetéseket. Számomra az egyik legmegdöbbentőbb jelenetben az alábbi helyzet zajlik le, amikor is egyik főszereplőnk (sok-sok főszereplőnk van) apukája fia laptopját éppen átkutatja mondván, „azon gondolkodom, mi járhatott a fejében?” És itt robbant egyet a felismerés! Hogy jutottunk el odáig, hogy a számítógépek tárolják a gondolatainkat, érzéseinket? Nem most kezdődött a baj, de még mindig vannak egyesek, akik az Internet illúziójában élnek. Itt keresnek lelki támaszt, új ismerősöket, barátnőket és barátokat, de közben teljesen eltávolodnak a családjuktól, esetleg meg sem próbálnak kapcsolatot létesíteni, fenntartani és ápolni azokkal, akikkel egy iskolába járnak, egy levegőt szívnak. Így lassacskán mást sem látunk majd, mint a telefonjaikon és számítógépeiken lógó embereket, akikből - csak zárójelesen megjegyzem - ma is túl sok van.

A tartalomról annyira nem is szeretnék többet beszélni, mert szerintem mindenki le tudja vonni magának a következtetéseket. Nem egy könnyű film, de szerencsére nem is az a nagyon mély pszicho-dráma, amit ne tudna bárki megérteni és magáévá tenni. Viszont tényleg ajánlom mindenkinek a figyelmébe, ugyanis rengeteg dologra rávilágít, amit a mindennapok kis zűrjeiben talán észre sem veszünk és hagyunk elsikkadni, viszont annál pokolibbá tehetik az életet. A film nagyszerű lehetőség a külső szemlélődésre, s mint tudjuk nem a bajok sűrűjéből tekintve rengeteg minden sokkal tisztábban látszik.

 

A kapcsolatok silányulása és a kétes megoldás az online világba való menekülés formájában pedig (ahogy én látom) csak egymást erősítő folyamatok, amiket jobb időben megelőzni. Lehet látni mindenhol példákat az Interneten való információ megosztás negatív hatására, a látatlanban kötött ismeretségek kétes jellegére, amit a különböző közösségi oldalak tesznek lehetővé, ez viszont csak egy a Disconnect üzenetei közül.

bottom of page