top of page

Már magával a műfaj behatárolásával gondban vagyunk, hiszen vígjátéknak nem elég vicces, drámának nem elég komoly, kriminek nem elég rejtélyes. A film első felében próbáltam rájönni, hogy tulajdonképpen mit is akar a rendező; egy szélhámos filmet csinálni, egy romantikus drámát vagy talán egy paródiát? A műfajok keveredésével nem is lenne semmi baj, ha a sok különböző stílus kiadott volna valami egységeset, egy kerek egészt. De így, hogy mindenből külön-külön kaptunk egy kicsit, az eredmény egy felszínes és logikátlan felépítésű film lett.

Tóth Ilona

Amerikai botrány

Zavaros, erőltetett, unalmas – bevallom, ezek a szavak jutottak először eszembe, miután megnéztem 2013 nagy durranásának számító Amerikai botrányt. Lehet, hogy csak nekem voltak túl nagy elvárásaim a filmmel kapcsolatban, miután világszerte csupa jót lehetett hallani róla, de az biztos, hogy nálam nem érte el a kívánt hatást, amit az alkotók valószínűleg kelteni szerettek volna.

 

A részben igaz történet valójában rengeteg lehetőséget rejtett magában: Irving, az átverések mestere és társa - s egyben szerelme-, Sydney közös erővel csapják be a kétségbeesett embereket, akik hajlandóak bármit megtenni azért, hogy pénzhez jussanak. Hamarosan a képbe kerül az FBI-ügynök Richie, akinek lebukásuk után dolgozniuk kell, s aki miatt bekerülnek a maffiózók, politikusok, bűnözők köreibe. Lassan már mindenki átver mindenkit, a néző pedig csak kapkodja a fejét, hogy most akkor mi is történt?

Tény, hogy Christian Bale a jóképű alakításai után most szinte felismerhetetlen, ahogy a nagy maffiózót alakító Robert de Niro is remekül el van maszkírozva, meg úgy egyáltalán az egész színészi gárda munkája dicséretes, azonban a sekélyes karakterekbe még ők sem tudtak igazán életet lehelni. Bár a jó két óra elegendő időt adhatott volna a szereplők részletesebb bemutatására és megismerésére, az ilyen részletek fölött – sajnos - elsiklottak a készítők. Két karakter azonban még így is kiemelendő; Rosalyn, Irving feleségének finoman szólva érdekes természete és viselkedése sok vidám pillanatot hozott a filmbe, valamint Carmine, az aranyszívű politikus szerethető jelleme is az alkotás erősségeihez tartozik.

 

A film második fele már sokkal élvezetesebbre sikeredett, szinte izgulhatunk a szereplőkért, és maga a cselekmény is végre rátalált a megfelelő irányra. Bár a végkifejlettel még mindig nem vagyok teljesen kibékülve, egy igaznak beállított történet esetében ezt nem hozhatjuk fel negatívumként.

 

Ugyan a második óra valamivel javított a gyengébb kezdésen, a film összességében nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet. Ha valaki jobban szeretne szórakozni, ne kövesse el az én hibámat, és ne állítson fel túl magas elvárásokat a filmmel kapcsolatban – úgy valószínűleg nem lesz csalódott az Amerikai botrány megnézése után.

bottom of page