top of page

A következő három nap

Paul Haggis, aki leginkább íróként vált népszerűvé, 2010-ben – a nagysikerű Ütközések után - rendezte a Következő három napot, egy francia film, a Büntetlenül remake-jét. Az eredetit nem ismerve, nagy elvárások nélkül kezdtem a film nézésébe – és sok kritikussal ellentétben egyáltalán nem csalódtam.

 

A történet egy tökéletes házasságban élő tanárt és üzletasszonyt kísér nyomon, akik boldogan nevelik kisfiukat, ám hirtelen sokkoló esemény dúlja fel az idillt; a feleséget gyilkosság gyanújával elfogják és börtönbe zárják.

 

Mindezt már a film első félórájában megkapjuk, ezután pedig a férj, John kerül előtérbe, aki fia számára igyekszik biztosítani a szerető otthont, miközben törvényes úton próbálja megmenteni feleségét az igazságtalanul kiszabott börtönbüntetéstől. Miután rádöbben, hogy a túl sok terhelő bizonyíték fényében ez szinte lehetetlen, a törvénytelen oldalt választja.

 

Ekkor szembesülünk a film alapkérdésével; vajon mennyit lennénk hajlandóak kockáztatni, feláldozni, de főképp, meddig lennénk hajlandóak elmenni, hogy a szerettünk ártatlanságát bizonyítsuk vagy kimentsük egy kilátástalan helyzetből? Érdekes nézni, ahogy az eddig becsületes életet élő tanár hogyan tanul bele a „bűnöző létbe”, hogyan tör fel zárakat, rabol, és miközben feleségét a gyilkosság vádja alól igyekszik megmenteni, hogyan válik ő maga valóban gyilkossá.

Sokan azt kritizálták a filmben, hogy nem sok izgalomban van részünk, és váratlan fordulatokban is híján van a Következő három nap. Az én személyes véleményem ezzel teljesen ellentétes, ugyanis az utolsó pillanatokig fogva tartotta az érdeklődésem, és a lezárás sem sikerült kiszámíthatóra. Drámakedvelők talán jobban élvezhetik, de ebben az esetben a műfajok – a dráma, az akció és talán a thriller – kiegyensúlyozott szerepet játszanak a filmben. Az viszont kétségtelen, hogy az első rész kevésbé sikerült érdekfeszítőre, mint a második óra, amikor már igazán szoríthatunk főhőseinkért. Az akció – és a film is – igazából csak akkor indul be.

 

Egyik nagy pozitívum még a főszereplő Russell Crowe, akiről lassan már elmondhatjuk, hogy mindenféle szerepben bizonyított. Ezúttal egy szuperügynök képességeivel bíró középiskolai tanárt jelenít meg a vásznon – határozottan jól. A többi szereplő már kevésbé erős, de ez inkább annak köszönhető, hogy kevesebb időt kaptak a filmben.

 

Összességében tehát a Következő három nap nem ajánlott azoknak a nézőknek, akik egy tipikus lövöldözős akciófilmet szeretnének látni – számukra talán tényleg unalmas lehet. Akik viszont egy elgondolkodtatóbb drámára/thrillerre vágynak, izgalmas cselekménnyel és nem kevésbé érdekes karakterfejlődéssel, nyugodtan válasszák ezt a filmet.

Tóth Ilona

bottom of page