top of page

A hullám

Dennis Gansel a film forgatókönyvírója és rendezője egy olyan drámai cselekményt alkotott meg, amely az autokrata rendszert mutatja be a nézőnek.  A magával ragadó sztorit egyik rendező kollégájával együtt, közösen dolgozta ki és egy átlagos iskolában forgatta le. A valóság ihlette történetet a jelenkorba próbálták áthelyezni.
 
A történet Németországban játszódik. Egy projekthét keretén belül a diákok szokatlan kísérlet részesei lesznek. Rainer Wenger gimnáziumi tanár célja, hogy a tanulók rájöjjenek, hogy működik az önkényuralom, az autokrata államforma. Egy ideig minden normálisan működik, mintha a néző egy átlagos iskolai tanórába kapna betekintést. Az első órán több kérdés is elhangzik. A tanulók a diktatúráról beszélnek, a tanár fejében felötlik egy elképzelés. Senki se gondolt bele, mit tesznek azzal, hogy életre keltik a hullámot. „A hullám elárasztja egész Németországot, és aki az utunkba áll majd elsodorja.”

A kísérlet a fegyelemről szólt, - „a fegyelem hatalom” –mondja ki a film és néhány napon belül ez az ártatlan játék igazi mozgalommá fejlődött. Így az egész iskolát hatalmába kerítette. A diákok fenyegették és kiközösítették mind azokat, akik nem csatlakoztak a mozgalomhoz. Mikor egy vízilabda mérkőzés is erőszakba torkollik, a tanár úgy dönt, hogy véget vet a kísérletnek, de már túlkéső volt megfékezni a hullámot.

A film végére teljesedik ki az igazi drámai helyzet. Tim egy különc diák, aki teljesen bele élte magát a kísérletbe. Miután Wenger úr bejelentette, hogy a hullámnak vége, a sokk hatására öngyilkos lett. Ekkor jött rá a tanár mit tett és mik a következményei egy diktatórikus világnak.
 
A film kapcsán sok kérdés merülhet fel a nézőben. Vajon létre jöhet-e napjainkban ilyen rendszer? Milyen következményei lehetnek? Miért van szüksége az embernek változásra? A diákok mind jobbnak hitték magukat, jobbnak másoknál, és ami még rosszabb mindenkit kizártak a közösségből, aki nem értett egyet. A tanár által létrehozott fasisztauralom annyira egyedi, hogy bárhol és bármikor újra megtörténhet. Olyan egységet hozna létre, mely teljesen más értelmet adna a diákszervezetnek. Az ellentétek eltüntetésével, melyek korábban megosztóak voltak mindenki lehetőséget kapna, hogy kitűnjön valamivel, ha bele gondol az ember, ez bárhol működhet. Főleg egy középiskolában, ahol vannak népszerű gyerekek, akik lenézik a többieket, és vannak olyan diákok, akiknek soha nincs lehetőségük a bizonyításra. Ha valaki bevezetne egy ilyen rendszert, az pillanatok alatt a megváltoztatná az iskolai hierarchiát.

Kiss Krisztina

bottom of page