

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzöi jogvédelem alatt áll!
A bárányok hallgatnak
E heti cikkünk témája nem éppen mai film, ugyanis Thomas Harris azonos című regényének 1991-es adaptációja. Az amerikai író 1988-ban adta ki a kannibalizmusra hajlamos Hannibal Lecter történetének második részét. A három könyvből álló triológia egyébként nem időrendbeli sorrendben született meg - az első rész, a Vörös sárkány keletkezett először, és a Hannibál születése utolsóként, amelyekről szintén készült film. Tehát átugorva az előzményeket visszafelé haladva következzék a Bárányok hallgatnak!
Amerikát egy újabb vérmes sorozatgyilkos tartja rettegésben, és az FBI minden erőfeszítése haszontalannak bizonyul. Kénytelenek az elmegyógyintézetben már nyolc éve tartózkodó pszichopata pszichiáter segítségét kérni, aki azonban nagyon nehezen adja ki információit és tudását a hozzá küldött Clarice Starlingnak – ugyanis eddig senki sem járt sikerrel, így az FBI tesz egy próbát fiatal nővel, hátha neki megnyílik.
A film elejétől kezdve észlelhető egyfajta bizarr és feszültséget keltő hangulat. Hősnőnk is kap frusztrációból rendesen, ugyanis az akadémián nem sok hölgy akad. Kirí a tömegből és a férfiak sem türtőztetik magukat, hogy ne vessenek rá végigmérő pillantásokat vagy legalábbis ne időztessék az illőnél hosszabb ideig a szemüket rajta.
Clarice tehát a főnök utasítására meglátogatja a különösen nagy figyelemmel őrzött cellájában tartózkodó Hannibal Lectert. Mondanunk sem kell, hogy a vizit nem éppen zökkenőmentes. Lecter, mint rendkívül intelligens pszichiáter készít sebtében pszichoanalízist Clarice-ről, s Sherlock Holmeshoz hasonlóan állapít meg az emberről dolgokat csupán megfigyelés alapján. Ennél a pontnál már valóban ijesztő az Anthony Hopkins által zseniálisan megformált karakter. Megjelenése, testtartása, szavai arckifejezése mind-mind ellentétes érzéseket keltenek a nézőben: egy intelligens, megveszekedett, hidegvérű gyilkost látunk, aki ad az udvariasságra, s közben nem rejti el a benne lakó szörnyeteget, így azt is nehéz eldöntenünk, hogy szimpátiával tekintsünk-e rá, mert segít Clarice-nek vagy rettegjünk tőle, mert áldozatainak különböző szerveit ette meg jóízűen.
A többi szereplő karaktere is remek kidolgozást kapott, Clarice-től kezdve az enyhén perverz dr. Chilltonon át egészen a sorozatgyilkos Buffalo Bill-ig, mindenki tátongó lyukaktól mentes, ésszerű és érthető jellemmel rendelkezik. Mondhatni minden lényeges szereplő személyiségéről kapunk bizonyos szintig részletes jellemrajzot.

Megfigyelhető pár érdekesség is, mint például az, hogy rengeteg jelenetben a szereplők egyenesen a kamerába nézve beszélnek a főszereplőnőhöz, míg az mindig enyhén kifelé, oldalra néz. Kis információgyűjtés megmutatta, hogy a rendező ezzel a Clarice szemszögéből való látást akarta éreztetni, ezzel még ijesztőbbé és hatásosabbá téve az amúgy is hátborzongató filmet. Még több érdekesség fellelhető a shortlist.com weboldalon, aminek a linkjét sajnos nem tudtam rátenni a szövegre, az érdeklődők kedvéért viszont kötelességemnek érzem, hogy megosszam ezt a forrást.
Összegzésképpen, tökéletes választás, amennyiben egy igazán jó pszichothrillerre vágyunk és nem ijedünk meg egy bizonyos mennyiségű felvágós, darabolós, véres jelenettől, valamint beharangozom előre is a Hannibálról szóló további két film cikkjét is, ami az ezt követő két hétfőn fog megjelenni. Jó szórakozást!
Puzsik Csenge
