

A weboldal tartalmának másolása tilos, szerzöi jogvédelem alatt áll!
A beavatott
Főszereplőnk, Beatrice – később Tris – egy olyan világba született, ahol az emberiséget öt csoportra osztják; Műveltekre, Bátrakra, Önfeláldozókra, Barátságosokra és Őszintékre. A fiatalok tizenhat évesen egy tesztet végeznek el, amely segít nekik a döntés meghozatalában, melyik csoportot is kellene választaniuk. Ezzel a teszttel indít a film – a nyitójelenetben szintén egy kis hasonlóság az Éhezők viadalával; a mindent eldöntő próbatétel előtt az anya fésülgeti és kontyba tűzi lánya haját – ez a családi kép mindkét filmben nagyon hasonló.
Tóth Ilona
Hamar megtudjuk, hogy főhősünk egyik csoportba sem igazán illik bele – vagy épp mindegyikbe; ő ugyanis a rendkívül ritkának számító Elfajzottak közé tartozik. Ezt titkolnia kell, hiszen a kormány elsősorban ezeket az embereket kutatja fel és irtja ki, mivel úgy gondolják, ők jelentik a legnagyobb veszélyt a rendszerre.
Tris kezdetben egy visszafogott, „szerencsétlen” lány, aki a film végére már-már szuperhőssé válik; nemcsak szimplán harcos, hanem gondolkodó, taktikus jellem. Az ő személyiségfejlődése tehát egyértelműen észrevehető, ahogy a szerelme, Négyes karaktere is viszonylag kidolgozott. Rajtuk kívül azonban az összes mellékszereplő szinte teljesen figyelmen kívül maradt.
Ekkor lép elő az én személyes problémám a filmmel; a könyv ismeretének hiánya. Tény, hogy egy két órás filmbe lehetetlen beleszőni egy 400-500 oldalas könyv minden jelenetét, ahogy a szereplők megjelenítése a vásznon is teljesen másképp történik a filmváltozat esetében. Ennek ellenére mindvégig bennem volt az érzés, hogy valami nagyon hiányzik, több háttérinformációra lenne szükség – ez pedig nem igazán írható a filmkészítők javára. Nem összecsapott lett a film, egyszerűen csak hiányérzetet kelt.
A színészekkel minden rendben volt, egyikük sem emelkedik ki, hozzák a kötelezőt. Talán Kate Winslet szokatlan egy kicsit a gonosz szerepében, de ezt is remekül megoldotta.
Még egy pozitívum, hogy végre – végre! – nincs szerelmi háromszög. Nem tudom, ez a későbbiekben mennyire fog változni, ebben a részben viszont mindenképp előnyt jelent, hogy a történet nem a szerelmi szálra összpontosít, hanem a cselekményéből adódó izgalmas és érdekes kérdésekre; mit is jelent a szabad akarat és mennyire tudjuk azt érvényesíteni manapság, hogyan tudunk élni egy mindent szabályozó világban, ahol elsősorban az érzelmi – emberi kapcsolataink kerülnek egyre inkább háttérbe.
Úgy tűnik, manapság az utópiák/disztópiák fénykorát éljük. 2012-ben az Éhezők viadala – trilógia nyűgözte le a közönséget és a kritikusokat egyaránt, 2014-ben pedig megérkezett a mozikba az újabb utópisztikus történet, a Beavatott.
A két történetet gyakran össze is hasonlítják; amellett, hogy mindkettő egy kevésbé pozitív jövőképet vetít elő, főhősünk mind a két esetben lány – a korábbi „szuperhősös” filmek főszereplőivel ellentétben. A beavatott – akárcsak az Éhezők viadala – könyvsorozaton alapszik, méghozzá mind a kettő trilógián. Ezektől eltekintve azonban az összehasonlítás igencsak alaptalan, hiszen két teljesen más történetről beszélünk.
