top of page

Eredeti nevén Kertész André 1894-ben született, 14 éves korában kapta kézhez az első fényképezőgépét, ami akkoriban még merőben más volt, mint napjainkban. Sok időt töltött Szigetbecsén, apja halála után itt nevelkedett és ezen a helyen születtek első munkái is. Számos olyan bejegyzést lehet olvasni, hogy a legtöbb munkája azért volt fekete-fehér, mert színvak volt.

1914-ben jelentkezett a hadseregbe és itt is folytatta munkásságát. A fronton később megsebesült, ezért kénytelen volt Esztergomba menni, itt az egyik

 

uszodában készült a „Víz alatt úszó” című képe.
 

Az egyik leghíresebb fotósorozata a Torzulás címet kapta, ugyanis a női testekkel „kísérletezett” – torzította őket.
A Torzulás az egyik személyes kedvencem, mivel szeretem a furcsa dolgokat, illetve a természetes dolgokat egy másik szemszögből megközelíteni és úgy gondolom, hogy André Kertész ezt csodálatos módon vitte végbe, holott akkoriban még ez a fotósorozata nem volt kifejezetten elismert. Az Egyesül Államokban a képeket sajnálatos módon csak vágva merték kiállítani, ugyanis pornográf eredetűnek titulálták őket. A sorozat összesen 200 fotót tartalmaz és egy vásári tükör segítségével torzította el a női testeket. 

Idővel New York-ba költözött, ahol nem értékelték munkásságát, majd dolgozni kezdett a Town and Country-nak, a Look-nak, illetve a Life magazinoknak.
1985-ben, New York-ban halt meg a művész, 91 éves korában.

Kertész Andrénak számos mesés képe van, és úgy gondolom, hogy érdemes ezeket a fotókat jobban megfigyelni, elemezni.
Napjainkban egyre többen kezdünk el fényképészettel foglalkozni, ki hobbi szinten, ki hivatásként tekint rá, de véleményem szerint csak azok az emberek képesek maradandót alkotni, akik a saját képességeikkel másznak fel a létrán. A fotózás számomra nem egy verseny, hogy kinek mennyivel jobb egy-egy képe, hanem egy adottság, egyediség, ami azzal jár, hogy mindent beleadsz, szívedet és lelkedet. Nem attól leszel jó, hogy több tízezres fényképezőgéppel rendelkezel, hanem attól, ha a minimumból is a maximumot hozod ki.

 

Kollár Barbara

Egy előző cikkemben írtam Baricz Katalinról, illetve alkotásáról, a Médiumról. A hölgy oly módon jön képbe, hogy a Médium című könyvét lapozgatva találtam rá az alábbi kis sorra: „André Kertész emlékére”. A magyar származású fényképész urat biztosan sokan ismerik, hiszen az egyik leghíresebb fotóművészünk volt, akit más országokban is nagyon jól ismernek. 

bottom of page