top of page

Halottak a képen

A dagerrotípia 1839-es feltalálása egy addig elképzelhetetlen csodát vitt el az emberekhez: annak a lehetőségét, hogy magukat és szeretteiket úgy örökíthetik meg, ahogyan az életben valójában kinéztek.

A 19. századi Európában volt egy igen bizarr szokás, ami szerint családok elhunyt szeretteikkel fényképezkedtek, ez számunkra elég furcsán hangozhat, de akkoriban koránt sem volt ritka. A meghalt rokonokat sokszor élőnek próbálták álcázni, de legalább úgy mintha aludnának. A posztmortem – azaz halál utáni – fotográfia a Viktoriánus Európában vált ismerté, ebből a korból maradtak fenn azok a képek amin pl. nagyobb testvéreivel látható az elhunyt kisbaba. Mint minden irányzatnak a posztmortemnek is kialakult a saját esztétikája. A holtakat szépen felöltöztetve ábrázolták, hogy legjobb formájukban legyenek. Korai időkben még egy kis rózsaszín tintát is kentek az arcra, hogy visszaadja az életteliséget. 

Az akkori ember gondolta majd ha fényképet készít halott rokonával a lelke nem vész el és nyugodtan távozhat a túlvilágra. A mai gondolkodású emberek valószínűleg megrökönyödve néznének, ha valaki posztmortem fotót készítene egy családtagjával, hiszen a látvány még így is hátborzongató és kísérteties. 

Talán hihetetlen, de létezik ésszerű magyarázat a meghökkentő jelenségre. Amikor a dagerrotípia megkezdte a térhódítását, ha nem is kértek annyi pénzt egy képért mint egy festményért, azért nem volt olcsó a felvételek elkészítése és a legtöbb család nem engedhette meg magának, hogy csak úgy, hasra ütés szerűen fényképezkedjen. Amikor egy családtag eltávozott az élők közül, megragadták az utolsó alkalmat és lefotóztatták az élettelen testet, hogy a fotópapíron is megmaradjon az illető.

 A bizarr divat egészen a 20. század elejéig tartott, amikor a jóval gyorsabb és olcsóbb fénykép érkeztével már nem volt rá igény. Mostanra már sehol nem található meg, ez a fajta fényképészeti stílus, a posztmortem fogalmát csak az orvoslásban használják. Régi fényképek és feljegyzések mutatják meg nekünk, hogy ilyen is létezett, és elcsodálkozunk rajta, hogy ha ilyen apróság ilyen hamar eltűnt a közszemléletből, még mennyi dolog lehet felfedezetlen. 

Horváth Lilla

​A weboldal tartalmának a másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page