top of page

A Vérben Fürdő Grófnő

Báthory Erzsébet:

Ki volt tehát Báthory Erzsébet: brutális sorozatgyilkos vagy egy koncepciós per áldozata? 

Erzsébet alakját már férje életében is sötét homály övezte. Rosszakarói okkult tudományokról és megkínzott szolgálókról beszéltek. Ma a köztudatban leginkább az öregedés ellen folytatott azon praktikáiról ismert, hogy minden tükröt összetört: azért, hogy ne lássa magát öregedni. Számos misztikus, horrorfilmbe illő legenda kering róla. Állítólag egyszer úgy megütött egy szolgálót – aki a haját fésülve azt meghúzta – hogy a lány kiserkent vére Erzsébet kezére fröccsent. Úgy látta, a bőre megszépült tőle. A legenda szerint a fiatalság titkát keresve megölte a lányt, majd megfürdött a vérében. 

Később úgy gondolta, erre a célra az érintetlen szüzek vére a legalkalmasabb: birtokán összegyűjtötte a lányokat, majd megkorbácsolva, megcsonkítva és megkínozva őket, a lábuknál fogva fellógatva vette a vérüket. Állítólag ivott is a vérükből, kezdetben aranyserlegből, majd közvetlenül a testükből. Miután a környéken élő lányok elfogytak, kastélyában nőiskolát létesített női szeretőjével és az ideküldött lányokkal hasonló módon végzett. A történet szerint elfogatásáig hatszáznál is több lány életét oltotta ki. A gyilkosságokat naplójában vezette.

A Legenda megcáfolása:

Ezeket a mendemondákat azonban egyértelműen cáfolják a biológiai tények, hiszen az emberi vérben – alvadása miatt – lehetetlen megfürödni, hacsak valamilyen véralvadásgátlót nem alkalmaznak... Fontos megjegyezni még, hogy a mendemondák ellenére Báthory Erzsébet a saját jobbágyaival jól, szeretettel bánt, és sosem ölt meg senkit közülük, bár az akkori viszonyok közt ez nem lett volna hallatlan. Ellenfelei később ezzel magyarázták, hogy nagyon sokáig nem került sor viselt dolgainak felgöngyölítésére.

A naplót pedig Thurzó György írta busszúból mert Erzsébet nem akart hozzá menni. A férfi álítólag beleszeretett a nőbe, de a hatalom iránti vágya nagyobb volt, ezrt nem bírta elviselni a kudarcot.

 

Letartóztatás és halál

Báthory Erzsébetet 1610. december 29-én meglepetésszerűen meglátogatta, majd letartóztatta Thurzó György nádor. Erre a grófnő körül keringő pletykák kényelmetlensége – vagy talán éppen irigylésre méltó vagyonának megszerzése – miatt volt szükség. Per és ítélet nélkül a csejtei várban élete végéig befalazva tartották, s csak egy kis nyíláson keresztül adtak be néha számára ennivalót. Erzsébet itt halt meg 54 évesen, elborult elmével 1614. augusztus 21-én.

Az örök ifjúság gondolata képes az ember elméjébe férkőzni, szörnyű érzés látni ahogy hajdani gyönyörű bársonyos bőrünk ráncossá válik…Öreg, megtört tekintettel a tükröt fürkésszük és keressük az utolsó megmaradt szikráit a fiatalságnak. Igen, félelmetes érzés napról napra közelebb kerülni a halálhoz, figyelni ahogy az a játszma, amit életnek nevezünk, a végéhez ér. Sok mindent megtenne egy rettegő nő azért hogy mindig ugyanabban a színben pompázzon és soha ne keljen szembe néznie a halállal…

Tihanyi Stella

Forrás: afantasyfoldje

​A weboldal tartalmának a másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page