top of page

Tételezzük fel, hogy a holt nevek könyve csupán Lovecraft kreálmánya. Állítólag az író egyik levelében említi, hogy Alhazred alakját öt évesen találta ki, az Ezeregy Éjszaka hatására – olyan információ is fellelhető, miszerint az őrült arab író legendája már őt megelőzve is létezett. Lovecraftról tudnunk kell, hogy horror novelláiról vált ismertté és alkotásaiban olyan világot teremtett, amely méltán pályázhatna a Hátszőr Felállítására Alkalmas Irományok díjára, s minden bizonnyal dobogós helyezést nyerne el. A lehető legpesszimistább, legborzalmasabb valóságot tárja elénk. Na, már most a valóságot igencsak relatív fogalomként is kezelhetjük, így tegyük fel, hogy minden leírás csak fikció és ne kezdjünk el ijedezni a szoba sötétjében megcsikorduló ajtótól, amelyet a macska lökött be egy kis kényeztetés reményében.

 

Lovecraft rengeteg horror sztorit írt, mindegyikben mágikus és veszélyes témákat veszeget. Oly’ élethűen ábrázolta a fantáziájában felépülő borzalmas világot, hogy annak hatása nem maradt nyomtalanul: néhány okkultista csoport elkezdte beírni az általuk gyakorolt rituálékba a könyvben olvasottakat és maradéktalanul elhittek minden leírt varázsigét és gyakorlatot, többek között az Anton Szandor LaVey által megteremtett, a Sátán Egyháza néven elhíresült gyülekezet is beépítette egy-két részét tanításaiba.

„Egy a valóság és ezer a ruhája” – talán már hallotta a kedves Olvasó ezt a mondatot. Valóban számtalan alakban üldözhet a ravasz és kifinomult álruhákba bújt igazság, sokaknak ellehetetlenítve ezzel a felismerést: mi valós és mi nem?


A Necronomicon című, hátborzongató, netán közröhej tárgyát képező könyv megosztó véleményeket váltott ki magáról megjelenésekor. Egyesek csak Howard Phillips Lovecraft beteg képzeletének szüleményének tartják, mások pedig hiszik, hogy Abdul Alhazred, az őrült arab költő valóban egy létező ember volt és hálásak az amerikai írónak, amiért megörökítette annak tudását, de még olyan vélemény is létezik, miszerint csak az érdeklődő tömeg unszolására adták ki a kiadók, hogy „legyen karácsony, íme, a könyv!”

Novelláin keresztül megismerhetjük a Nagy Öregekről, a Föld ősi isteneiről szóló történeteket, akik kénytelenek voltak elhagyni e bolygót, s minduntalan vágynak a visszatérésre. A megfelelő, végzetes pillanat viszont csak a csillagok megfelelő együttállásakor és egy dimenziókapu segítségével jön el és a főhősök ezzel szembesülnek a cselekmény során. A Necronomicon neve többször is – tizennyolc alkalommal minimum – felvetődik, az abból származó idézetek formájában. Ha ezt vesszük alapul, akkor bizony a hírhedt Halott törvények könyve bizony nem más, mint egy olvasott, sokat tapasztalt író fantáziájának elképesztő szüleménye.

A halott nevek könyvéről

1. rész

A Necronomicon egy görögből alkotott, valószínűleg tévesen fordított: Halott törvények könyve a szó szerinti fordítás. Maga az őrült arab neve is érdekes dolgokat mutat. Arab fordításokban Abdullahként nevezik és az Alhazred sem marad ki a teóriagyártás alól, ugyanis nem eredeti, arab eredetű. Mivel angol források rendelkeztek segítségemre ennél a résznél, bocsássátok meg, ha netán pontatlan leszek: a „Hazrat” egy arab szó, melynek jelentése „Nagy Úr”, ami egy csavarral – a „red” szócskával vált a veszély előjelévé, az „Al” pedig az „a/az” megfelelője. Az Abdul név pedig egy általános rangjelzés (?), ami szolgát jelent. Máris kezd összeállni a kép egy kis segítséggel, miszerint az Alhazred  a „Nagy Úr Szolgáját” jelenti, ami igencsak illő név, szerepét tekintve a könyvben, hiszen állítólag az ő munkássága alapján született meg a Necronomicon.

​A weboldal tartalmának a másolása tilos, szerzői jogvédelem alatt áll.

Okostelefonoddal, már utazás közben is olvashatsz minket!

bottom of page